دمای استخر

دمای استخر

دمای استخر

با توجه به گزارشاتی که از طرف بهره بردارهای استخر های شنا در سال های اخیر بدست آمده، دمای استخر های شنا افزایش یافته است . مقادیردمای ارایه شده در جدول زیر برای دمای استخر میزان حداکثر می باشد و به این معنی نیست که با توجه به این موارد بایستی طراحی صورت گیرد.

دمای استاندارد استخر

دمای استاندارد استخر با توجه به کارایی و شرایط محیطی متفاوت است اما برای دستیابی به دمای استاندارد استخر دمای بهره برداری باید یک یا دو درجه کمتر از مقادیر ذکر شده در جدول زیر باشد. البته دمای استخر در زمان های مختلف روز ممکن است متفاوت باشد و برای دستیابی به دمای استاندارد آب استخر باید به صورت تدریجی عمل کنید . که در انتهای همین مقاله در این مورد توضیحات کاملب ارائه شده است

جدول دمای استاندارد استخر

افزایش دمای استخر (گرمایش آب استخر)

اپراتور ها و مالکین استخرها که میل به افزایش دمای استخر دارند باید بدانند که این موضوع مشکلاتی را ایجاد می کند که به شرح زیر می باشد:

اگرچه ممکن است شناگران و کودکان از اوقات فراغت وشنا در آب با دمای بالاتر لذت ببرند ، اما تناسب اندام شناگران حرفه ای را می تواند به خطر بیاندازد و این موضوع نا خوشایندی است. در مورد نگهداری دمای استخردر یک حد تعیین شده و جلوگیری گرمایش آب استخر بیش از حد استاندارد استدلال هایی نیز وجود دارد:

  • میکروارگانیسم های موجود در آب درصورتی که 10 درجه افزایش دما داشته باشیم رشد و تکثیر دو برابری دارند.
  • بدن شناگران داغ می شود و مانع شنای جدی در آنها می شود و در نتیجه عرق و چربی بیشتری از بدن شناگران جدا شده و به آب اضافه می گردد.
  • افزایش تعریق در آب باعث بالا رفتن مقادیر اوره و آمونیاک در استخر می شود که سب تولید ترکیبات کلر می شود. در نتیجه مصرف کلر برای نگه داشتن سطح کلر آزاد در آب افزایش می یابد.
  • افزایش سطح اوره باعث افزایش تولید تری کلرید نیتروژن تحریک کننده می شود. که عامل اصلی سوزش و تحریک چشم در استخر می باشد.
  • گازهای محلول کمتر محلول می شوند – بوی بد بیشتر (کلرامین) و تری هالومتانهای بالقوه مضر. و با فرار دی اکسید کربن مقدار pH افزایش می یابد.
  • هزینه های انرژی ، مستقیم و غیرمستقیم ، بالاتر می شود.
  • دمای هوا ، که با آب مرتبط است ، بیش از حد بالا می رود و باعث می شود جو برای کارمندان و دیگران راحت نباشد (همانطور که می تواند سطح رطوبت نیز افزایش یابد ).
  • در جو استخر رطوبت بیشتری ایجاد می شود ، حتی اگر رطوبت نسبی در همان سطح قبلی کنترل شود با خطر تراکم رطوبت احتمالاً خوردگی و خراب شدن سازه و تجهیزات ساختمان را بدنبال دارد.

بهتر است در زمان ساخت استخر به موارد اشاره شده توجه کرد

با وجود طیف گسترده ای از موارد کاربرد استخر، و اپراتورهایی که سعی در ایجاد انعطاف پذیری بیشتر در برنامه نویسی دارند، انتخاب یک دمای مناسب یا بهینه برای هر استخرخاص بدیهی و الزامی می باشد.

تغییر دمای آب استخر

موارد تغییر دمای کم در استخرهای خصوصی کوچک مشکلات چندانی را ایجاد نمی کند، اما برای مثال در یک استخر عمومی 25*50 حجم زیادی از آب درگیر تغییرات دمایی می شود و مشکلات ذکر شده در استخر را افزایش می دهد.

بهترین دمای استخر

هرگونه تغییرات لازم برای رسیدن به بهترین دمای استخر باید بصورت تدریجی صورت گیرد. به عنوان مثال درجه حرارت اب استخر در ساعت های شروع روز باید پایین تر باشد و به آرامی در طول روز بالا رود و به دمای مورد نظر برسد. و همچنین در زمان بک واش فیلتر ها چون  بخشی از اب استخر صرف شستشوی فیلتر شنی می شود سطح آب پایین آمده و باید برای جبران آب تازه به استخر وارد شود که خود این موضوع باعث کاهش دمای استخر می شود. و این موضوع به این معنی می باشد که برای کنترل دمای استخر و رسیدن به بهترین دمای استخر باید یک برنامه ریزی دقیق داشت.

دمای استخر

دمای هوای استخر

دمای هوای استخر باید در محدوده ی دمای آب استخر حفظ شود یا با اختلاف یک درجه کمتر یا بیشتر باشد. اما بطور کلی توصیه نمی شود که دمای هوای استخر از30 درجه سانتیگراد بالاتر باشد و از این قضیه باید اجتناب کرد.

برای مشاره رایگان با شماری های درج شده تماس حاصل فرمایید :

021-88784682

021-88784687

امتیاز شما
نویسنده اطلس موج آبتین

روژان احمدی هستم؛ نویسنده مقالات وبسایت اطلس موج آبتین، نویسنده، مؤلف، متخصص و محقق حوزه صنعت و تأسیسات، با مدرک کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک گرایش تبدیل انرژی.
بیش از ۷ ساله که در حوزه صنعت و تأسیسات، خصوصا حوزه تجهیزات استخر، لوله استخر و لوله و اتصالات UPVC مقالات تخصصی مینویسم و از سال ۹۷ با مجموعه اطلس موج آبتین، افتخار همکاری دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا نیاز به مشاوره دارید ؟