فیلتر شنی استخر

 فیلتر شنی چیست :

فیلتر شنی استخر دستگاهی است که با صاف نمودن (فیلتراسیون) فیزیکی آب باعث حذف ذرات معلق موجود در آن نظیر گل، رنگ، مواد آلی ، پالنکتون، باکتری‌ها و ذرات حاصل از خوردگی می‌شود. این دستگاه به‌ صورت استوانه‌های تحت‌ فشار طراحی می‌شوند. داخل ستون‌ها به‌وسیله شن سیلیسی و یا آنتراسیت پر می‌گردد که معمولاً یک‌لایه ذرات درشت روی نازل‌های فیلترشنی جهت جلوگیری از گرفتگی و سپس یک‌لایه ذرات ریز بر روی آنها ریخته می‌شود. در اثر عبور آب از خلل و فرج بین ذرات شن موجود در دستگاه فیلتر ، مواد معلق آب گیرکرده و آب تقریباً عاری از مواد معلق، در خروجی فیلتر  به دست می‌آید. البته جمع شدن ذرات معلق در خلل و فرج این فیلتر ، باعث افزایش افت فشار این فیلتراسیون می‌گردد که اگر این افت فشار از حد معینی تجاوز نماید، باید صافی این فیلتر را شستشو داد.

فیلتر شنی

فیلترهای شنی یکی از اساسی ترین بخش های سیستم تصفیه می باشد. در حقیقت تصفیه فیزیکی که توسط  این فیلتر  انجام می پذیرد اولین گام از مراحل تصفیه آب است. فیلتر شنی استخر می بایست از جنس غیر فلزی و مقاوم در برابر مواد شیمیایی باشد.

پیش از این فیلترها  از جنس فلز ساخته میشد که مشکلات خاص خود را به همراه داشت از جمله آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

  •  خوردگی پوسته اپوکسی در اثر سایش سیلیس و کلر و زنگزدگی بدنه به مرور زمان
  •  سرعت خطی پایین و در نتیجه آن افزایش قطر فیلتر برای یک دبی مشخص
  •  حجم آب بک واش زیاد

به مرور زمان فیلتر های غیر فلزی جایگزین مناسبی برای فیلترهای فلزی شدند. فیلترهایی از جنس پلی اتیلن (PE) ، پلی پروپیلن (PP) مواد مشابه به بازار عرضه شدند. اما بهترین فیلترهایی که به بازار عرضه شدند فیلترهی از جنس پلی استر تقویت شده با فایبرگلاس هستند. این فیلترها به دلیل مقاومت بالا در برابر مواد خورنده مثل اسید، کلر و ازن بهترین انتخاب برای استخهای شنا و جکوز هستند.

فیلترهای غیر فلزی معایب فیلترهای فلزی را ندارند و در مدل های مختلف دارای مزیت های منحصر به فرد می باشند. برای نمونه میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  •  مقاوم در برابر سایش سیلیس مقاوم در برابر خوردگی مواد گندزدایی مثل کلر
  •  سرعت خطی ۳۰ الی ۵۰ متر بر ساعت در هر متر مربع
  •  مجهز به شیر شش راهه بک واش مخصوص خود فیلتر
  •  حجم آب بک واش کمتر در مقایسه با فیلترهای فلزی

قابل ذکر است فیلترهای پلی استر تقویت شده با فایبرگلاس را نباید با فیلترهای پلیمری اشتباه گرفت. هر دو فیلتر غیر فلزی هستند و استفاده از آن ها مرسوم است. اما به لحاظ مواد اولیه و نحوه ساخت و در نتیجه کیفیت بدنه فیلتر با یکدیگر متفاوت هستند. غالبا اطلاعات مربوط به جنس بدنه فیلتر ها در کاتالوگ کمپانی سازنده ذکر شده است.
شرکت اطلس موج آبتین وارد کننده فیلترهای شنی فایبرگلاس با کیفیت از اروپا می باشد که در ادامه شرح داده شده است.

انواع فیلتر شنی

 

1- فیلتر شنی کند

فیلتر شنی کند ، نسل اول از فیلتر شنی بودند که اولین بار در سال ۱۸۰۴ در تصفیه خانه های اسکاتلند به کار برده شدند و به سرعت رواج یافتند به طوریکه تا اواخر قرن نوزدهم میلادی تمام تصفیه خانه های اروپا و آمریکا به این سیستم مجهز شدند. در این نوع فیلتر همچنان که از نام آن پیداست سرعت جریان آب بسیار آهسته است، به طور متوسط این فیلتردر روز به ازای هر متر مربع از سطح فیلتر تنها سه متر مکعب آب (۳ m3/m2.day) را فیلتر میکنند که برای دبی های بالا احتیاج به مساحت بسیار زیادی (۳۰۰-۸۰۰ m2) برای استفاده از این فیلتر شنی ها است.

افت فشار و هزینه نگهداری این نوع فیلتر کمتر از دو نوع دیگر فیلتر است اما امروزه به دلیل سرعت کم و همچنین مساحت زیاد فقط در برخی تصفیه خانه های روستایی مورد استفاده قرار می گیرند و در مراکز صنعتی و تصفیه خانه های شهری جای خود را به فیلتر تند شنی داده اند.

 

2- فیلتر شنی تند ثقلی

این نوع از فیلتر شنی از لحاظ ظاهری شبیه به فیلتر کند هستند اما در مساحت های به مراتب کمتر (۴۰-۱۰۰ m2) احداث میشوند. سرعت فیلتراسیون این فیلتر شنی در حدود ۱۰۰-۳۰۰ (m3/m2.day) است و برای تصفیه خانه های بزرگ آب توصیه میشوند. هزینه احداث این واحد ها بسیار کمتر از واحد های فیلتر کند شنی است اما با توجه نحوه شستشو، فاصله بین دو شستشو (۱۲-۷۲ hr) و افت فشار بیشتر نسبت به واحد های فیلتر کند شنی هزینه نگهداری و استهلاک در آن ها بیشتر است.

 

3- فیلترشنی تند تحت فشار

با توجه به محدودیت فضا و سرمایه گذاری در تصفیه خانه های کوچک و مراکز صنعتی این نوع از فیلتر شنی توسعه پیدا کردند. سرعت بالای فیلتراسیون (۱۰۰-۳۰۰ m3/m2.day) ، اندازه مناسب (استوانه ای به قطر ۱ الی ۳ متر)، کیفیت بالای آب خروجی، شستشوی آسان و در نهایت هزینه کم احداث و نگه داری، این نوع فیلتر را گزینه مناسبی برای استفاده در صنایع، کارخانه ها، استخرها، باغ ها و دیگر مراکز مشابه کرده است.

فیلتر شنی تند بصورت استوانه ‌های تحت فشار طراحی می‌شوند که داخل استوانه‌ بوسیله شن پر می‌گردد. جریان آب از بالا وارد شده و سپس با عبور از بستر شنی ذرات معلق،گل و لای، مواد آلی، رنگ، جلبک، باکتری و به صورت کلی TSS و کدورت خود را از دست میدهد. آب زلال و تصفیه شده از انتهای بستر توسط نازل ها جمع آوری شده و از سیستم خارج میشود. معمولا برای محافظت از نازل ها و نگه داری بستر شن یک لایه ذرات درشت روی نازل ها قرار میگیرد.

یکی از پارامترهای مهم در طراحی فیلتر شنی، سرعت خطی آب ورودی به فیلتر است. هر چه آب دارای کدورت پایین تری باشد لذا سرعت خطی پایین تری دارد و در نتیجه می توان از فیلتر  کوچکتری برای تصفیه آن بکار برد. برای مثال در استخرهای شنا سرعت خطی آب ورودی به فیلتر شنی را ۳۰ الی ۵۰ متر بر ساعت در نظر می گیرند.

.

فیلترهای شنی مدل VIENNAساخت کمپانی PERAQUA اتریش

فیلتر شنی استخر

 

جنس بدنه پلی استری تقویت شده با فایبرگلاس بصورت چندلایه مشکی رنگ، شامل لوله های ورودی و خروجی و شیر شش راهه اورجینال PRAHER اتریش،دارای دیچه سرویس به قطر ۱۷٫۵cm دارای سه سال گارانتی برای بدنه فیلتر و شیر شش راه

 

مشخصات فنی فیلتیر های شنی پلی استر تقویت شده با فایبر گلاس مدل vienna

مشخصات فنی فیلتر

 

فیلترهای شنی مدل CANADA ساخت کمپانی Atlaspool ترکیه

فیلتر اطلس پول

 

جنس بدنه پلی استری تقویت شده با فایبرگلاس بصورت چندلایه، شامل لوله های ورودی و خروجی و شیر شش راهه اورجینال PRAHER اتریش

 

لوله اتصالات upvc

برای مطالعه مقاله جامع مزایا و اهمیت لوله اتصالات UPVC کلیک کنید >

مقاله لوله اتصالات یو پی وی سی + عکسی اتواع لوله اتصالات + لیست قیمت بروز

فیلتر استخر

همان طور که گفته شد ، فیلتر استخر در متریال های مختلف فلزی و غیرفلزی وجود دارد و امروزه مناسب ترین و پرکاربردترین نوع آن ، فیلترهای غیرفلزی و پلاستیکی ، به خصوص پلی استر و پلی اتیلن می باشند. این فیلترها دارای مزایای گوناگونی نسبت به نوع فلزی آن هستند که بالاتر به آن ها اشاره گردید. حال اگر بخواهیم شکل ظاهری فیلتر استخر را برای شما تشریح کنیم ، باید بگوییم فیلترهای پلاستیکی متشکل از یک مخزن پلاستیکی بزرگ ، یک شیر شش راهه ، نازل و لوله هستند. مخزن پلاستیکی که حاوی دانه های شن (سیلیس) می باشد ، همان جایی است که عمل تصفیه در آن صورت می گیرد. شیر هم جهت کنترل جریان های ورودی به مخزن و خروجی از آن قرار داده شده است.

فیلتر استخر
کارکرد فیلتر شنی

اهمیت فیلتر شنی استخر

محل قرارگیری فیلتر شنی استخر در تصفیه خانه ، درست بعد از پمپ است. آب استخر پس از عبور از پمپ ، وارد فیلتر شنی می شود و بعد از آن نیز مراحل تصفیه شیمیایی طی می شود تا در نهایت آب زلال و پاک به استخر بازگردد. ارتفاع محل استقرار فیلتر شنی استخر نیز باید نهایتاً حدود 1.5 متر بالاتر از سطح آب مجموعه آبی موردنظر باشد. این ها جزو موارد اولیه ای هستند که در هنگام نصب باید به آن ها دقت داشت.

جنس بدنه فیلترشنی استخر

فیلترهای شنی که برای استخرها مورد استفاده قرار میگیرند عمدتا از جنس های فلزی، پلاستیکی یا پلیمری (PE و PP) و یا از جنس فایبرگلاس ساخته می شوند.

فیلترهای فلزی به دلیل وجود مواد اکسید کننده مثل کلر و و همچنین اسید در سیستم تصفیه آب استخر به سرعت دچار خوردگی و زنگزدگی می شوند و ورود زنگ آب ها به کاسه استخر موجب کاهش کیفیت آب استخر می گردد. راه حل این موضوع استفاده از پوشش های اپوکسی در دیواره داخلی فیلتر می باشد. به همین دلیل امروزه استفاده از فیلترهای غیر فلزی بیشتر مرسوم است.

فیلترهای فایبرگلاس در برابر مواد شیمیایی و خورنده مقاوم هستند. حجم سیلیس و حجم آب موررد نیاز برای بکواش در این فیلترها نسبت به فیلترهای فلزی کمتر میباشد. در فیلترهای غیرفلزی از شیر شش راهه برای کنترل مسیر جریان استفاده می شود که کار را برای اپراتور بسیار راحت میکند.

فیلتر جکوزی

تمامی موارد ذکر شده برای انتخاب فیلتر استخر ، درمورد فیلتر جکوزی هم صدق می کند. همان طور که می دانید ، جکوزی نیز مانند هر مجموعه آبی دیگر نیاز به تصفیه آب دارد و یکی از مهم ترین مراحل تصفیه در آن ، تصفیه فیزیکی می باشد. در اینجا نیز مباحث مربوط به رسوب گیری و خوردگی وجود دارد ، بنابراین مناسب ترین نوع فیلتر جکوزی نیز فیلترهای غیرفلزی هستند.

برای مشاره رایگان و دریافت لیست قیمت انواع فیلتر شنی استخر با شماره های درج شده تماس حاصل فرمایید :

021-88784682

021-88784687