تجهیزات استخر

تجهیزات استخر چیست؟

تجهیزات استخر به انواع سیستم های مکانیکی، الکتریکی و لوله کشی اطلاق می شود که برای راه اندازی و نگهداری استخر مورد استفاده قرار می گیرند. این می تواند شامل موارد زیر باشد:

سیستم پمپ و فیلتر: این قلب سیستم گردش استخر است که آب را از استخر پمپ می کند، زباله ها و ناخالصی ها را فیلتر می کند و آب تمیز را به استخر برمی گرداند.

بخاری: از بخاری استخر برای تنظیم دمای آب استفاده می شود و باعث راحتی بیشتر شناگران و طولانی شدن فصل شنا(فواید شنا و انواع شنا) می شود.

کلریناتور: از کلریناتور برای افزودن کلر به آب استخر استفاده می شود که با از بین بردن باکتری های مضر و سایر میکروارگانیسم ها به ضد عفونی و ضد عفونی آب کمک می کند.

اسکیمر و تخلیه اصلی: این دو نقطه ورودی اصلی در استخر هستند که آب به داخل سیستم فیلتراسیون کشیده می شود.

جت های برگشت آب: این خروجی ها در استخر هستند که در آن آب تمیز و تصفیه شده به استخر باز می گردد.

پاک کننده اتوماتیک استخر: دستگاهی است که با جاروبرقی خودکار کف و دیواره های استخر به تمیز نگه داشتن استخر(نظافت استخر) کمک می کند.

پوشش استخر: از روکش استخر می توان برای دور نگه داشتن زباله ها از استخر، حفظ گرما و صرفه جویی در هزینه های انرژی استفاده کرد.

نورپردازی: از نورپردازی استخر می توان برای بهبود ظاهر استخر و تامین روشنایی برای شنا در شب استفاده کرد.

بسته به نوع استخر و کاربرد مورد نظر، انواع دیگری از تجهیزات و لوازم جانبی استخر وجود دارد. که در ادامه به بررسی کامل تر برخی از تجهیزات استخر میپردازیم…

۱. تجهیزات تصفیه استخر

تجهیزات تصفیه شامل پمپ های تصفیه ( پمپ استخر ) و فیلترهای شنی می شود.

به طور کلی هر دستگاه و لوازمی که به منظور انجام بخشی از کار تصفیه آب استخر، در موتورخانه و تصفیه خانه استخر تعبیه می گردد، از جمله تجهیزات استخر به حساب می آید؛ از پمپ استخر گرفته تا فیلتر شنی، مبدل حرارتی، سیستم گندزدایی UV، سیستم تزریق کلر و برخی تجهیزات و لوازم دیگر.

 

۱- پمپ استخر :

آب استخر می بایستی مدام تصفیه ، ضدعفونی و گرم شود و پس از عبور از این چرخه ، مجدداً به داخل استخر برگردد. آب داخل استخر به وسیله پمپ های تصفیه استخر به حرکت در می آید. پمپ تصفیه در واقع نیروی محرکه سیرکوله جریان آب را تامین می کند. پمپ استخر ، دو عمل مکش و دهش را انجام می دهد. به این صورت که پمپ آب استخر را از طرفی مکش کرده و از طرف دیگر با سرعت و فشار زیاد دهش میکند. علت سرعت و فشار بالا در هنگام دهش ، این است که آب استخر بتواند به راحتی از تمام تجهیزات پیش روی خود عبور کند و با سرعت و فشار مطلوب به کاسه استخر بازگردد. و در مسیر خود ، هنگام عبور از تجهیزات مختلف ، دچار افت فشار نگردد.

انواع پمپ استخر

 

در رابطه با ساختار استخر می بایستی با مفهوم PRE فیلتر و همچنین جنس بدنه پمپ استخر آشنا شوید. هر یک از پمپ های تصفیه دارای یک فیلتر پیشین ( PRE فیلتر ) هستند ، که اصطلاح عامیانه آن استرینر یا همان موگیر می باشد. این فیلتر به خود پمپ تصفیه متصل شده است و در واقع جزئی از قطعات خود پمپ به شمار می آید. PRE فیلتر در واقع مانع ورود ذراتی که از سوراخ های سبد این فیلتر بزرگتر هستند ، همچون مو ، به پروانه پمپ می شود و از بروز مشکلات بزرگ و خرابی پروانه پمپ جلوگیری می کند.

 

بهترین جنس بدنه پمپ استخر

در رابطه با جنس بدنه پمپ های تصفیه استخری می بایستی از ماده ای استفاده کنیم که در برابر مواد شیمیایی ، اسید و همچنین کلر دچار خوردگی نشوند. به عنوان مثال جنس بدنه پمپ های استخری نباید از جنس چدن باشد ؛ چرا که این متریال در برابر مواد شیمیایی که بالاتر در مورد آن صحبت کردیم ، آسیب پذیر است. در بعضی از موارد نیز از فلزاتی مانند برنز و استیل استفاده می کنند که نسبت به چدن از خورندگی کمتری برخوردار است. اما بهترین متریال برای پمپ استخر ، مواد پلاستیکی پلی اتیلن ( PE ) می باشد. پلی اتیلن نسبت به هرگونه مواد شیمیایی ، اسید ، کلر و… از مقاومت بالایی برخوردار بوده و مطلقاً خورندگی ندارد. پمپ های تصفیه اطلس پول از جنس پلی اتیلن می باشد که در برابر مواد شیمیایی از مقاومت بالایی برخوردار است.

از مشخصات بارز پمپ های تصفیه می توانیم به خروجی پمپ تصفیه اشاره کنیم که آب را با سرعت و فشار مطلوب پمپاژ می کند.

پمپ های تصفیه استخری معمولاً از نوع سیرکوله زمینی هستند که این یکی دیگر از مشخصات پمپ های تصفیه استخری می باشد.

 

 

۲- فیلتر شنی استخر :

یکی دیگر از تجهیزات استخر در بخش تصفیه ، فیلترهای شنی هستند. فیلتر شنی استخر وظیفه تصفیه فیزیکی آب را بر عهده دارند. و در واقع هر گونه آلودگی فیزیکی موجود در آب با عبور از فیلترهای شنی در لا به لای بسترهای سیلیس یا شن موجود در مخزن فیلتر ، از آب جدا شده و آب خروجی از فیلتر عاری از هرگونه آلودگی ، تمیز و اصطلاحاً شفاف می باشد.

طرز کار فیلتر های شنی کاملا مشابه با طرز کار چشمه های طبیعی آب و تصفیه طبیعیآب این چشمه ها است. با این تفاوت که در چشمه ها آب از پایین به سمت بالا میرود و عمل تصفیه انجام میشود ، اما در فیلترهای شنی آب از سمت بالا وارد فیلتر شده و از قسمت پایین فیلتر ، آب تصفیه شده خارج می گردد. در واقع عملکرد فیلترهای شنی به نوعی الهام گرفته از طبیعت می باشد.

حال پس از انجام تصفیه فیزیکی ، آب نیاز به عمل ضد عفونی ( تصفیه میکروبی و شیمیایی ) نیز دارد.

 

انواع فیلتر شنی استخر

۲.تجهیزات ضدعفونی استخر :

 

ضد عفونی کردن آب یا همان گندزدایی به کمک کلرزنی انجام می شود. عمل کلرزنی به دو روش نیمه اتومات و دستی (manual( انجام می گیرد.

۱) روش دستی (manual) : در روش دستی از یک کلرزن خطی استفاده می شود که یک ولوم دارد و با کمک آن می توان بسیار ساده کلرزن را تنظیم کرد. در واقع این نوع کلرزن به روش صحیح و خطا مقدار کلر آب را تنظیم می کند.

۲) روش اتومات : در روش اتومات ، آب استخر به کمک دستگاه به صورت مداوم مورد بررسی قرار می گیرد و با تشخیص مقدار کلر مورد نیاز آب ، این میزان کلر به آب اضافه می گردد. برای اینکه کلر زنی به صورت کاملا موثر انجام شود ، می بایستی PH آب استاندارد باشد. ( PH استاندارد آب معمولا بین ۷ تا ۷.۲ می باشد که در این بازه آب در حالت خنثی است.) برای اندازه نگه داشتن PH آب از واحد تزریق اسید استفاده می کنیم.

از آنجایی که آب استخر به علت حضور شناگران ، مدام میل به قلیایی شدن دارد ، می بایستی به آب اسید اضافه کرد که این عمل می تواند به دو صورت دستی و یا به وسیله پمپ تزریق انجام شود. تا بدین طریق PH آب به صورت مداوم روی عدد ۷ ( عدد خنثی ) قرار گرفته و به نوعی ثابت شود.

 

گندزدایی آب با اشعه فرابنفش (UV)

حال برای کم کردن اثرات جانبی کلر و همچنین برای اثربخشی بیشتر عمل گندزدایی ، می توانیم از واحد ازون یا اشعه UV استفاده کنیم که در این مورد گندزدایی آب با اشعه فرابنفش (UV) بیشتر توصیه می شود. اشعه UV تمامی باکتری های بیماری زا و ویروس هایی که توسط آب حمل می شود را از بین می برد. در واقع اشعه UV ، میکروارگانیسم های مضر برای بدن که در آب استخر وجود دارد را از بین برده و مانع تکثیر آن ها می شود. اشعه UV تمامی اثرات جانبی که کلر بر روی آب و در نتیجه بر روی بدن شناگر می گذارد را خنثی می کند و پس از خنثی کردن این اثرات مخرب ، آب پاکیزه و عاری از هر گونه میکروب و آلودگی وارد استخر می شود.

 

تجهیزات استخر

۳. تجهیزات گرمایشی استخر :

 

در اخرین بخش از تجهیزات استخر به تجهیزات گرمایشی استخر می رسیم. استاندارد دمای آب استخرهای عمومی ۲۸ درجه سانتیگراد می باشد. برای اینکه بدن انسان در آب استخر احساس مطلوبی داشته باشد ، باید دمای آب استخر بر روی ۲۸ درجه تنظیم گردد. که این دما در جکوزی ، استخر کودکان ، استخر آب درمانی ، حوضچه آب سرد و… متفاوت است.

هیترها تجهیزات مورد نیاز برای گرمایش استخر هستند. کشورهایی همچون ایران که دارای ذخایر گاز می باشند ، معمولاً از این نوع مبدل های حرارتی استفاده می کنند ، که هیچگونه نیروی مکانیکی و الکتریکی به آن متصل نیست ، بلکه فقط شامل یک قطعه فلزی می باشد که عمدتاً از جنس استیل ساخته شده است و به آن مبدل شل اند تیوپ ( Shell and tube heat exchanger) می گویند. همچنین بالعکس آب گرم شونده از یک منبع حرارتی به نام دیگ یا پکیج می آید. این دو آب بدون اینکه تماسی با یکدیگر داشته باشند ، گرمای خود را به هم منتقل می کنند. به این صورت که آبی که از پکیج می آید ، گرمای خود را به آب استخر ، جکوزی ، استخر کودکان و… می دهد.

در نهایت آب گرم شده و با دمای مطلوب وارد کاسه استخر می شود.

 

لوازم استخر

لوازم استخر

لوازم استخر، در واقع همان تجهیزات استخر می باشد. با این تفاوت که کلمه لوازم، عمدتا در مورد تجهیزات جانبی استخر به کار برده می شود.
از جمله مهمترین و کاربردی ترین تجهیزات جانبی یا لوازم استخر، می توان به استرینر استخری، اسکیمر استخر، لامپ ها و روشنایی ها، فواره و آبنما، پله و نردبان استخری، سرجت و پایه جت جکوزی، گریل و گریتینگ و … اشاره کرد.
لوازم استخر نیز درست مانند تجهیزات استخر، هر یک به منظور انجام کار خاصی در چرخه تصفیه آب استخر مورد استفاده قرار می گیرند. برخی از آن ها نیز مانند استرینر، بر روی تجهیزات اصلی سوار می شوند. و بعضی دیگر هم نظیر روشنایی استخری، بیشتر به منظور زیبایی و تزئینات به کار می روند.

 

برای مشاره رایگان و آگاهی از آخرین قیمت تجهیزات استخر با شماره های درج شده تماس حاصل فرمایید :

021-88784687

021-88784682