اجرای استخر

ساخت استخر و جکوزی از جمله کارهایی است که به تخصص های خاص خود نیاز دارد. هم در مورد طراحی و هم در مورد اجرا. این حرفه شامل جزئیات خاصی است که شاید سایر مهندسین به آن توجهی نداشته باشند. شرکت اطلس موج آبتین به این حرفه را عنوان یک حرفه تخصصی دنبال نموده و مفتخر است انجام پروژه های استخر را به شکل مهندسی انجام می دهد.

طراحی و اجرای سیستم های تصفیه استخر و جکوزی به ظاهر ساده میباشد که یک مجری با تجربه میتواند آن را انجام دهد همان طور که یک معمار با تجربه توانایی ساخت یک ساختمان را دارد . اما باید به این نکته توجه کرد که برای انجام صحیح و اصولی هر پروژه ای استاندارد ها و الزاماتی تعریف شده است که برای گرفتن نتیجه مطلوب میبایست به این استاندارد ها توجه کرد و آنها را به کار گرفت.

شرکت اطلس موج آبتین با تکیه بر دانش فنی و تجربه عملی در زمینه طراحی و اجرای سیستم های تصفیه آب استخر های شنا آماده همکاری با کار فرمایان محترم جهت انجام محاسبات طراحی و اجرای این سیستم ها مطابق با استاندارد های معتبر جهان از جمله استاندارد DIN آلمان میباشد.

کار اجرایی استخر به دو بخش مکانیکال و سازه تقسیم میگردد.

خلاصه کار در بخش مکانیکال به شرح زیر خواهد بود :

 • طراحی اولیه سیستم هیدرولیکی
 • انتخاب تجهیزات مناسب
 • رائه نقشه های P&ID پلان و فلودیاگرام سیستم تصفیه
 • اجرای پایپنیک با لوله و اتصالات U-PVC
 • نصب تجهیزات و راه اندازی

خلاصه کار در بخش سازه شرح زیر خواهد بود :

 • اجرایی شبکه اول آرماتوربندی استخر
 • اجرای لوله های مربوط به مدار تصفیه روی شبکه آرماتور
 • تکیمل آرماتور بندی کاسه استخر
 • انجام قالب بندی و بتن ریزی 
 • آب بندی و ایزولاسیون
 • اجرای نازک کاری

کلیه لوله کشی های مربوط به مدار گردش آب استخر و جکوزی جهت افزایش کیفیت و کارایی پروژه با بهترین لوله برای استخر اجرا خواهد شد.

همچنین برای آب بندی استخر مواد آب بندی نانو مورد استفاده قرار می گیرد.

به طور کلی:

در بخش اول کار در هنگام اجرای کاسه ی استخر قبل بیتن ریزی لوله های ورودی و خروجی آب ما بین شبکه آرماتور بندی استخر (در کاسه بتنی ) تعبیه خواهد شد.

پس از اتمام اجرای کامل کاسه استخر لوله های سر ریز استخر دور تا دور کاسه نصب میشود در نهایت در انتهای کار نصب تجهیزات در تصفیه خانه و راه اندازی مجموعه صورت خواهد گرفت.

کاسه بتنی استخر و یا جکوزی با مواذ آب بندی مخصوص ایزوله و آب بند شده و تست می گردد. پس از اطمینان از آب بندی سازه نازک کاری انجام می پذیرد.
شرکت اطلس موج آبتین با بکارگیری روش های مدرن و استاندارد و همچنین استفاده از تجهیزات بروز و با کیفیت این نوید را به کارفرمایان گرامی میدهد که با ما تجربه ای متفاوت از استخر خواهند داشت.

مراحل اجرای استخر با کیفیت

به طور کلی برای اجرای استخر با کیفیت ، فاکتورهای مختلفی وجود دارد که هنگام اجرا باید به همه آن ها با ریزبینی توجه شود. اولین مرحله مربوط به طراحی استخر می باشد. برای طراحی و ساخت استخر می بایست تمامی اطلاعات موردنیاز از جمله کاربری استخر ( استخر عمومی ، استخر ورزشی حرفه ای ، پارک آبی ، استخر مسکونی ، مجموعه آبی درمانی ، استخر آبیاری کشاورزی و …) ، ابعاد و اندازه محیط و کاسه استخر ( اندازه طول ، عرض و عمق ) ، متریال و ابعاد لوله و اتصالات ، محل قرارگیری موتورخانه و تصفیه خانه ، تجهیزات و وسایل مورد نیاز ( تجهیزات موتورخانه ، تصفیه خانه ، وسایل روشنایی ، تجهیزات نظافتی و مصالح موردنیاز برای تأسیسات ابنیه ) و دیگر اطلاعات لازم را جمع آوری کرد.

اجرای استخر با کیفیت

پس از مرحله طراحی و جمع آوری اطلاعات مورد نیاز ، نوبت به بخش اجرا می رسد. اجرای استخر و اجرای جکوزی به طور کلی شامل دو بخش تأسیسات ابنیه و تأسیسات مکانیکی می باشد.

برای ساخت استخر با کیفیت درابتدا به یک سازه با کیفیت نیاز است. مراحل تأسیسات ابنیه و ساخت سازه شامل کنده کاری ، بتن ریزی کف ، آرماتوربندی ، بتن ریزی دیواره ها ، نازک کاری و آب بندی تأسیسات ابنیه می باشد.

بخش بعدی در اجرای استخر به تأسیسات مکانیکی اختصاص دارد. این قسمت تمام اقدامات لازم برای به گردش درآوردن جریان آب در بخش های مختلف مجموعه آبی موردنظر را شامل می شود. مانند انتخاب بهترین متریال لوله و اتصالات ( لوله و اتصالات UPVC ) ، بهترین تجهیزات موتورخانه ( فیلتر شنی ، پمپ تصفیه ، مبدل حرارتی ) ، وسایل روشنایی استاندارد و نیز اجرای آن ها مطابق نقشه طراحی شده ، پیش از مرحله بتن ریزی دیواره ها.

بطورکلی تأسیسات مکانیکی مجموعه های آبی شامل دو بخش لوله کشی و موتورخانه است. لوله کشی که مربوط به تمامی لوله و اتصالات به کار رفته در استخر می شود ، موتورخانه هم خود شامل تصفیه خانه و تمامی تجهیزات مربوط به پمپاژ ، تصفیه و کنترل دمای آب است.

ساخت جکوزی با کیفیت

تمامی موارد و مراحل ذکر شده برای اجرای استخر ، در مورد جکوزی هم صدق می کند. برای اجرای جکوزی با کیفیت نیز به یک طرح و نقشه بدون نقص ، یک سازه مقاوم با مصالح با کیفیت و از همه مهم تر یک سیستم لوله کشی استاندارد وتجهیزات مدرن و به روز مخصوص جکوزی احتیاج است.

تجهیزات و وسایل مورد استفاده در جکوزی نیز همانند استخر ، شامل فیلتر شنی ، پمپ تصفیه استخر ، مبدل حرارتی ، مخزن تعادل ، اسکیمر ، استرینر ، گریل ، وسایل روشنایی ، تجهیزات نظافتی و … می باشد که تمامی این تجهیزات مورد نیاز جهت ساخت جکوزی با کیفیت می بایست با در نظر گرفتن ابعاد جکوزی ، بودجه پروژه و نیز مطابق با استانداردهای جهانی انتخاب و تهیه گردد.