موتورخانه استخر

موتورخانه استخر

موتورخانه استخر

فضای موتورخانه استخر باید یک منطقه امن و فقط مختص پرسنل مجاز باشد. موتورخانه ها باید اندازه کافی داشته باشند و از آنها برای ذخیره سازی عمومی ، یا ذخیره مواد شیمیایی خطرناک استفاده نشود ، مگر اینکه اقدامات احتیاطی مناسب انجام شود. خطر آتش سوزی یا گرمازدگی (گرمای زیاد) نباید وجود داشته باشد.

موتورخانه استخر

محل قرار گیری تجهیزات استخر در موتورخانه

موقعیت قرارگیری تجهیزات استخر و فیلتراسیون و تصفیه آب در رابطه با استخر ، بر طراحی هیدرولیکی بسیار تأثیرگذار است. در حالت ایده آل ، پمپ های گردش آب(سیرکوله) باید تحت شرایط مکش طبیعی کار کنند و در نزدیکی مخزن تعادل و در نزدیکی نقاط انتهایی از استخر قرار بگیرند.

اگر اتاق موتورخانه استخر در سطحی بالاتر از کف استخر باشد ، یک گودال فقط جهت پمپ ها شرایط مکش طبیعی را فراهم می کند.

در صورت عدم وجود مخزن تعادل ، اتصال بین آب استخر و پمپ استخر باید به گونه ای طراحی شود که سیستم از وجود هوا در امان بماند.

فضای موتورخانه باید برای اطمینان از دسترسی مناسب ، هم برای موتورخانه و هم برای تجهیزات داخل موتورخانه استخر ، تحویل مواد شیمیایی ، نگهداری و تعویض ، اندازه گیری شده و مکان یابی شده باشد.

فیلترها باید در دسترس باشند و باید به مخازن تعادل دسترسی خوبی داشته باشد.

نکات مهم در موتورخانه استخر

مواد شیمیایی باید در اتاق های جداگانه و ایمن و با فضای کافی برای ذخیره مایعات در مناطق بسته جداگانه ، ذخیره شوند که قادر به گرفتن 110٪ از حجم ذخیره شده هستند. مواد شیمیایی باید فقط در مواردی که خطر آتش سوزی یا گرم شدن بیش از حد در ساختارهای مهارکننده یا وسایل طراحی شده برای کنترل نشت وجود دارد، ذخیره شود. باید از سایر مواد شیمیایی و مواد ذخیره شده در اتاق موتورخانه جدا شود و ظروف باید به طور محکم بسته ، سرد و خشک نگهداری شوند. مواد شیمیایی تهیه شده در کیسه های کاغذی یا پلاستیکی باید قبل از باز شدن در سطل های پلاستیکی ذخیره شود و پس از استفاده به طور ایمن بسته شوند.

تجهیزات موتور خانه استخر

پنل های کنترل برق ، واحدهای کنترل شیمیایی ، ازن ژنراتورها  و غیره باید در مناطق تمیز ، خشک و با تهویه مناسب و به دور از مکان های حاوی مواد شیمیایی و روی فنداسیون های بتنی باشند.

برخی از وسایل موتورخانه استخر نیاز به یک محیط خاص دارند. به عنوان مثال ، برای تهویه ازن ، تجهیزات تولید کلر الکترولیتی و دی اکسید کلر و مناطق اختلاط شیمیایی ، الزامات مهمی (تحت COSHH) وجود دارد.

اکثر اقلام برقی به دمای هوا و رطوبت فضای موتورخانه وابسته هستند.

همچنین لازم است سیستم تهویه موثر و مناسب موتورخانه در محل کار باشد. (بهداشت ، ایمنی و رفاه) (مقررات 1992 بریتانیا)

سیستم های ایمنی تهیه و نگهداری می شوند

سیستم های ایمنی مربوطه (به عنوان مثال ردیاب های گاز کلر ، ردیاب های آتش سوزی / دود) ، تجهیزات ایمنی و تجهیزات حفاظت شخصی باید در اتاق موتورخانه استخر باشند و همچنین باید مطابق با یک برنامه ریزی شده نگهداری شوند. بازرسی ماهانه تجهیزات حفاظت شخصی برای بررسی مناسب بودن ادامه آن ضروری است.

اپراتور استخر

متصدی استخر باید اطلاعات ، دستورالعمل و آموزش مناسبی را برای کارکنانی که در تصفیه خانه و تجهیزات تصفیه آب استخر فعالیت می کنند فراهم کند و اطمینان حاصل کند که ارزیابی برای ریسک اتاق موتورخانه انجام می شود.

چه مواردی در موتورخانه استخر لازم است ؟

  • ایستگاه شستشوی چشم
  • ماسک تنفسی بینی و دهان (EN 140: 1998 و EN 141: 2000) 
  • دستکش لاستیکی (BS 1651) 
  • عینک یا محافظ صورت (BS 2092) 
  • چکمه های ولینگتون (BS 1870) 
  • پیش بند یا لباس بزرگ (BS 1870) 
  • یک ماسک تنفسی تمام رخ ، به مقررات شیمیایی 1922

فضاهای محدود برای موتورخانه استخر

فعالیت های نظافت یا نگهداری ممکن است مستلزم ورود کارمندان یا پیمانکاران به فضاهای محدود باشد. فضای محدود مکانی است که کاملاً محصور شده است (البته نه همیشه به طور کامل ، به عنوان مثال مخزن تعادل استخر پس از تخلیه) و در آنجا آسیب جدی از مواد یا شرایط خطرناک موجود در فضا یا اطراف (به عنوان مثال کمبود اکسیژن) به وجود آید.

در صورت نیاز به موتورخانه استخر یا تجهیزات در فضاهای محدود ، اپراتورهای استخر باید ترتیبات لازم را برای اطمینان از انجام ایمنی کار فراهم کنند. اصول زیر باید اعمال شود:

در هر زمان که ممکن است از کار در یک فضای محدود خودداری کنید ، به عنوان مثال با کار در محیط خارج

در صورت نیاز به فضای محدود ، کارکنان باید مطابق مقررات آموزش های لازم را ببینند

یک سیستم ایمن کار اگر در داخل محیط محدود کار می کنید

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open chat
آیا نیاز به مشاوره دارید ؟