فیلتر کارتریجی(Cartridge Filter) چیست؟

فیلتر کارتریجی(Cartridge Filter) چیست؟

فیلتر کارتریجی(Cartridge Filter) یکی از تجهیزات فیلتراسیون لوله ای است(تجهیزات استخر) که می تواند در صنایع مختلف و به منظور مجموعه ای از نیازهای فیلتراسیون استخر مورد استفاده قرار گیرد. فیلتر کارتریجی درون محفظه ای محصور شده و برای حذف ذرات نامناسب، آلاینده ها و مواد شیمیایی، از مایعات استفاده می کند. به عبارت دیگر، کارتریج در معرض آب، مایع یا حلالی است که به فیلتر کردن نیاز دارد، زیرا در داخل محفظه جریان می یابد و از عنصر فیلتر عبور می کند. این دسته از فیلترها حتی می توانند ذرات بسیار کوچک میکرون را نیز حذف کنند.

انواع فیلترهای کارتریجی

به طور کلی دو دسته از فیلترهای کارتریجی وجود دارد که به انواع فیلترهای سطحی و فیلترهای عمقی، تقسیم می شود. در ادامه به ذکر تمایزات این دو فیلتر می پردازیم:

فیلتر های سطحی:

 • فیلترهای سطحی، تنها مواد و آلودگی های جامد را فیلتر کرده و اجازه ورود به آن ها نمی دهند.
 • فیلتراسیون سطحی، همچنین معطوف به جریان سیال لایه ای از مواد است، که تنها ذرات روی سطح را محدود می کند.
 • ابعاد ذراتی که در فیلتر سطحی، از ورود آن ها ممانعت می شود، از میانگین اندازه منافذ محیط بزرگ تر است.
 • پس از یک بازه زمانی مشخص، فیلتر سطحی، با ذرات فیلتر شده پر می شود و جریان آن، فراتر از حد قابل قبول، محدود می گردد. در این مرحله فیلتر سطحی باید تمیز شده و مجدد مورد استفاده قرار گیرد.
 • فیلترهای سطحی، اغلب ارزان تر بوده و به همین نسبت عمر مفید کمتری نیز دارند.
 • استحکام مکانیکی محیط فیلتر در فیلترهای سطحی، کمتر است. البته در صورتی که جنس آن ها از فولاد ضد زنگ باشد، چنین نخواهد بود.
 • فیلترهای پلیسه دار و سلولزی، از دسته فیلترهای سطحی کارتریجی هستند.

فیلترهای عمقی:

 • فیلترهای عمقی، از ورد کلیه آلاینده های غیر جامد و جامدات، جلوگیری می کند.
 • فیلترهای عمقی، می توانند به لایه های ضخیم تری از مواد نفوذ کرده و عبور مقدار بیشتری از آن ها را محدود کنند.
 • ابعاد ذراتی که فیلتر عمقی فیلتر می کند، بسیار کوچکتر از اندازه منافذ متوسط ​​محیط است.
 • آلاینده هایی که توسط فیلتر عمقی به دام می افتند، به تدریج منافذ فیلتر را مسدود می کنند و باید با جریان معکوس مایع تمیز شده یا در یک محیط جدید جایگزین شوند.
 • فیلترهای عمقی، در مقایسه با فیلتر سطحی، گران تر هستند اما در مقابل، ماندگاری بیشتری دارند.
 • استحکام مکانیکی محیط فیلتر در نوع عمقی، اغلب بالاتر است.
 • فیلترهای سیمی، سرامیکی و متخلخل، از انواع فیلترهای عمقی کارتریجی هستند.
انواع فیلترهای کارتریجی

فیلتر کارتریجی استخر

فیلتر کارتریجی فیلتر استخر، یک فیلتر استوانه ‌ای حاوی یک عنصر چین‌ دار، از کاغذ، پنبه یا پلی ‌استر است که ذرات یا ناخالصی‌ ها را از آب استخر جدا می ‌کند. این فیلتر به همراه پمپ استخر تلاش می کند تا آب را فیلتر کرده و شفاف(شفاف کردن آب استخر) نگه دارد. پمپ، آب را وارد مخزن فیلتر می کند، جایی که آب از میان چین های کاغذی یا پلی استری جریان می یابد. این ها هر گونه زباله را قبل از اینکه آب به داخل لوله استخر برگردانده شود، جمع آوری می کنند.

به طور کلی، کارتریج های استخری می توانند ذرات بین 10 تا 20 میکرون (در مقایسه با 20 تا 40 میکرون در فیلترهای شنی) را به دام بی اندازند و در سرعت های پایین نیز عملکرد خوبی داشته باشند. همچنین اغلب نیاز به تعمیر و نگهداری کمی دارند و از آب کمتری برای تمیز کردن استفاده می کنند، که آن ها را به گزینه ای محبوب برای اکثر استخرها تبدیل می کند. 

چند راه برای فهمیدن اینکه آیا فیلتر استخر نیاز به تمیز کردن دارد یا نه، وجود دارد. اولین مورد، بررسی دیفرانسیل فیلتر است. این کار را به عنوان بخشی از نگهداری هفتگی استخر باید انجام دهید. اگر مقدار آن 8 تا 10 PSI (پوند بر اینچ مربع) و بالاتر از سطح فیلتر معمولی باشد، یعنی زمان تمیز کردن فرا رسیده است.

دومین راه، بررسی تاریخچه نگهداری از استخر است(نظافت استخر). اگر بیش از سه ماه از تمیز کردن فیلتر می گذرد، زمان آن رسیده است که آن را تمیز کنید. با این حال، اگر کمتر از 3 ماه می گذرد و با این حال، آب استخر کدر شده است، ممکن است اخطاری برای تمیز کردن فیلر باشد. این امر پس از استفاده مکرر، باران شدید یا ریزش برگ نیز رایج است. اما  به طور کلی توصیه می کنیم که فیلتر کارتریجی استخر را هر 2 تا 3 هفته یکبار تمیز کنید.

تعویض فیلتر استخر

اما درباره تعویض فیلتر باید گفت که این به چند چیز بستگی دارد، مانند بزرگی استخر و تعداد دفعات تمیز کردن آن. به طور کلی، باید کارتریج فیلتر استخر را هر سه تا پنج سال یکبار تعویض کنید. اگر یک پمپ با سرعت متغیر دارید که می تواند آب را کندتر فیلتر کند، ممکن است این زمان، طولانی تر باشد. زیرا این کار فیلتر استخر را تحت فشار کمتری قرار می دهد و طول عمر آن را افزایش می دهد.

با این حال، اگر در طول تعمیر و نگهداری معمولی متوجه شکسته شدن نوارها، ترک خوردگی درپوش‌های انتهایی یا پارگی در چین ‌های فیلتر شدید، بهتر است فورا کارتریج را تعویض کنید. همچنین، اگر کارتریج خود را تمیز کرده اید و آب هنوز به درستی فیلتر نمی شود، ممکن است آسیبی وجود داشته باشد که نتوانید آن را ببینید، در این صورت نیز باید آن را تعویض کنید.

کاربرد فیلترهای کارتریجی

فیلترهای کارتریجی، به طور گسترده در صنایعی مانند داروسازی، تولید مواد شیمیایی، صنایع جوهر و رنگ، تولید مواد غذایی و نوشیدنی، خودروسازی، صنعت سیمان، صنایع نفت و گاز و پالایشگاه ها، پتروشیمی ها و… مورد استفاده قرار می گیرد. برای اطمینان از فیلتر شدن مداوم این کارتریج ها، تمیز کردن آن ها، بسیار مهم است.

علاوه بر این، فیلترهای کارتریجی در موارد دیگری مانند موارد زیر استفاده فراوان دارند:

 • تصفیه آب صنعتی
 • فیلتراسیون آب استخر
 • تولید لوازم آرایشی و بهداشتی و مراقبت شخصی
کاربرد فیلترهای کارتریجی

نحوه تمیز کردن و تعویض فیلتر کارتریجی

تمیز کردن و نصب و تعویض فیلترهای کارتریجی، اغلب کار آسانی است. برخی از  این فیلترها، با طراحی CIP عرضه می شوند و امکان شستشوی معکوس را دارند.  در بقیه موارد، فیلتر باید از محفظه اش خارج شده، ضدعفونی و شسته شود و مجدد در جای خود قرار گیرد. کارتریج های تمیز شده، در صورت عدم استفاده، خشک و مهر و موم می شوند تا از آلودگی یا سایش آن ها جلوگیری شود.

اما زمانی که این کارتریج های فیلتر مایع، به نقطه فشار دیفرانسیل از پیش تعیین شده خود رسیدند، باید به جای شستشو، تعویض شوند.

اینکه چه زمانی فیلتر کارتریجی نیاز به تعویض دارد، می تواند معلول عوامل مختلف باشد. اما اغلب کارتریج ها با یک دستورالعمل کلی ارائه ‌می شوند که تعداد روزهای کارکرد آن را نشان می دهد. برای مثال، ممکن است این مدت، بر اساس ظرفیت نگهداری خاک، هر 30 یا 45 روز باشد. با این حال، تعداد روزهای ماندگاری یک کارتریج به غلظت آلاینده ها در مایع نیز بستگی دارد.

وقتی دیفرانسیل فشار شما به مقدار از پیش تنظیم شده، که در بسیاری موارد ممکن است 10psi باشد، برسد، بدین معنا است که کارتریج ها مسدود شده اند و نیاز به تعویض دارند.

مراحل تعویض فیلتر کارتریجی

به منظور تعویض فیلتر کارتریجی لازم است مراحل زیر را طی کنید:

 • ابتدا سیستم فیلتراسیون را خاموش کرده و اجازه دهید از فشار آن، کاسته شود.
 • سپس دریچه هوا و تخلیه را باز کرده و شیر تخلیه را تمیز کنید.
 • درب محفظه را باز کرده و مهره های بال و صفحه تراز را بردارید.
 • سپس فنرها را با دقت از بالای هر فیلتر کارتریج جدا کرده و مطمئن شوید که فنر داخل محفظه نیفتد.
 • حالا کارتریج ها را با دقت بیرون بکشید و در صورت نیاز محفظه را تمیز کنید.
 • پوشش محافظ فیلترهای کارتریج جدید را بردارید و آن ها را داخل محفظه قرار دهید.
 • هنگامی که همه کارتریج ها در جای خود قرار گرفتند، فنرها، صفحه تراز و مهره های بال را دوباره نصب کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که همه این اتصالات در شرایط خوبی هستند و به طور ایمن در جای خود نصب شده اند.
 • حلقه O را تمیز و روغن کاری کرده و سپس درب محفظه را در جای خود پیچ ​​کنید.
 • شیر تخلیه را بسته و هوای موجود در سیستم را با عبور آب از فیلتر تصفیه کنید و در پایان دریچه هواکش را ببندید.

مقایسه فیلتر کارتریجی و فیلتر شنی

فیلترهای شنی، قدیمی ترین روش فیلتراسیون استخرهای شنا(انواع شنا و فواید شنا) هستند. آن ها از یک کره کروی شکل بزرگ تشکیل شده اند که حاوی ماسه سیلیسی است که به آن “ماسه فیلتر” نیز گفته می شود. هنگامی که آب به داخل فیلتر جریان می یابد، از ماسه عبور می کند. خاک و سایر ذرات در شن و ماسه به دام می‌افتند و اجازه می‌دهند آب تصفیه شده و تمیز به داخل استخر بازگردد. فیلترهای شنی ذرات کوچک 20 میکرون را حذف می کنند. ماسه فیلتر می تواند بین 5 تا 10 سال دوام بیاورد و یک سیستم فیلتراسیون بسیار اقتصادی به حساب می آید.

شستشوی معکوس سیستم فیلتر شنی، بخشی از نگهداری منظم سیستم است. وقتی ذرات در شن به دام می‌افتند، جریان آب به داخل استخر را محدود می‌ کنند. با مسدود شدن ماسه فیلتر با خاک و زباله، شستشوی معکوس آغاز می شود. شستشوی معکوس آب کثیف را از طریق درگاه دیگر روی شیر که اغلب برچسب “زباله” نام دارد، ارسال می کند.(راهنمای انتخاب فیلتر شنی استخر)

اما در مقابل، فیلترهای کارتریجی از یک مخزن ساده 2 تکه با یک کارتریج در داخل آن مخزن تشکیل شده اند. کارتریج ها بسیار شبیه به فیلترهای هوای موجود در ماشین ها هستند. آب از پمپ به مخزن رانده می شود و از طریق غشای کارتریج جریان می یابد. ذرات و زباله ها در فیلتر محبوس می شوند و آب تمیز به داخل استخر باز می گردد. کارتریج ها می توانند ذرات تا حدود 10 میکرون را فیلتر کنند.

مقایسه فیلتر کارتریجی و فیلتر شنی

فیلترهای کارتریج نیاز به تعمیر و نگهداری بسیار کمی دارند، که برای این نوع سیستم فیلتر استخر، یک مزیت بزرگ محسوب می شود. هنگامی که فشار سنج به 10 Psi بالاتر از حد معمول می رسد، زمان تمیز کردن کارتریج فرا رسیده است. باید آن را از مخزن خارج کرده و با شیلنگ آن را به طور کامل شستشو کرد. برخی از کارتریج ها دارای فناوری شستشوی معکوس هستند که به سادگی کار شستشو را انجام می دهد. کارتریج داخل فیلتر اغلب تا حدود 3 سال دوام می آورد.

همچنین تعمیر و نگهداری فیلتر کارتریجی بسیار ساده تر از فیلترهای شنی است. انجام شستشوی معکوس بر روی فیلتر شنی (بخشی از تعمیر و نگهداری معمولی) حدود 20 تا 25 دقیقه زمان می برد. در حالی که تمیز کردن کارتریج ها فقط 5-10 دقیقه طول می کشد. شستشوی معکوس فیلتر شنی سطح آب استخر را کاهش می دهد و برخی از مواد شیمیایی استخر همراه با آن از دست خواهید رفت. به حدی که باید دوباره استخر را کمی پر کرده و مواد شیمیایی را دوباره متعادل کرد. به عبارت دیگر، تعمیر و نگهداری بیشتری برای فیلتر شنی مورد نیاز خواهد بود.

وقتی زمان بستن استخر برای زمستان فرا می رسد، تمام سیستم های فیلتراسیون باید تخلیه شده، تمیز شوند و در جایی قرار بگیرند تا در معرض فرسایش نباشند. آن ها از پلاستیک ساخته شده اند، بنابراین دمای انجماد می تواند باعث ترک خوردن مخزن فیلترها شود. انتقال فیلتر کارتریجی برای زمستان کار آسانی است. زیرا بسیار سبک وزن است. هر بزرگسال یا نوجوانی می تواند بدون هیچ کمکی این کار را انجام دهد. از طرف دیگر، یک فیلتر شنی ممکن است بین 100 تا 250 پوند ماسه در داخل مخزن داشته باشد و انتقال آن به یک مکان داخلی معمولا به بیش از یک نفر نیاز دارد.

5/5 - (6 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا نیاز به مشاوره دارید ؟