فواید شنا

فواید شنا

بسیاری از کارشناسان به بزرگسالان توصیه می کنند که هر هفته 150 دقیقه فعالیت متوسط یا 75 دقیقه فعالیت شدید داشته باشند. یکی از راه های انجام این فعالیت، شنا کردن است. شنا یک روش عالی برای فعالیت کل بدن و سیستم قلبی عروقی است. یک ساعت شنا می تواند به اندازه همان میزان دویدن، کالری در فرد بسوزاند، بدون اینکه هیچ تاثیر منفی بر روی استخوان ها و مفاصل او داشته باشد. شنا یکی از پر طرفدارترین فعالیت های ورزشی و تفریحی و چهارمین فعالیت محبوب در دنیا است(برای دانستن تاریخچه شنا کلیک کنید). علاوه بر موارد فوق، شنا کردن دارای مزایا و تاثیرات مثبت دیگری نیز هست که در این مقاله به معرفی آن ها خواهیم پرداخت.

1.شنا در فعالیت کل بدن

به عنوان یکی از بزرگترین مزایای شنا می توان به این نکته اشاره کرد که تمام بدن را از سر تا پا، به فعالیت وا می دارد. شنا كردن، بدون ایجاد استرس و فشار روانی منفی، ضربان قلب را شما افزایش می دهد، عضلات بدن را تقویت کرده و به افزایش استقامت آن ها، کمک می کند. همه انواع شنا از جمله کرال سینه، کرال پشت، کرال پهلو، شنای پروانه، سبک آزاد و… می توانند دارای تاثیرات فوق باشند و بر سوزاندن کالری قابل توجه و کمک به تقویت عضلات تاثیر بگذارند. هر کدام از این موارد، با تمرکز بر روی گروه‌ های ماهیچه ‌ای مختلف، مقاومت و تاثیرات متفاوتی را ایجاد می ‌کنند. بنابراین مهم نیست که از کدام سبک شنا استفاده کنید، زیرا در اغلب آن ها، از بیشتر گروه های عضلانی خود برای حرکت بدن در آب استفاده خواهید کرد.

2.شنا در فعالیت بخش های داخلی بدن

در حالی که عضلات بدن در شنا، به خوبی تمرین کرده و ورزیده می شوند، سیستم قلبی عروقی بدن نیز به همین نحو تحت تاثیر قرار می گیرد. شنا به تقویت قلب و ریه ها کمک می کند. به نحوی که می تواند حتی خطر مرگ بر اثر سوء عملکرد این دو بخش را کاهش دهد. از این رو، شناگران، در مقایسه با افراد غیرفعال، تا 50% درصد کمتر در خطر مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی و عروقی قرار دارند. برخی مطالعات دیگر نیز نشان داده اند که شنا در دمای مناسب استخر می تواند در کاهش فشار خون و کنترل قند خون اثرات مثبتی داشته باشد.

3.شنا برای افراد مبتلا به آرتروز

شنا می تواند یک گزینه ورزشی ایمن برای بسیاری از افراد با مشکلاتآرتروز، صدمات و ناتوانی ها باشد. با این حال، مهم است که قبل از شروع یا از سرگیری هر برنامه ورزشی، با پزشک مشورت شود. شنا همچنین می تواند به کاهش برخی از دردها یا بهبودی پس از آسیب ها کمک کند. بر اساس مطالعات انجام شده، افراد مبتلا به آرتروز، کاهش قابل توجهی در درد و سفتی مفاصل را پس از فعالیت هایی مانند شنا و دوچرخه سواری، گزارش کرده اند که به کاهش محدودیت های فیزیکی آن ها انجامیده است.از آن جا که در این پژوهش، تفاوت چندانی بین این دو گروه، نشان داده نشده، بنابراین، به نظر می ‌رسد که شنا فواید مشابهی با تمرینات زمینی و دوچرخه سواری، خواهد داشت.

4.شنا برای بهبود آسم

وجود یک محیط مرطوب در استخرهای سرپوشیده، شنا را به یک فعالیت بسیار مطلوب برای افراد مبتلا به آسم تبدیل می کند. علاوه بر این، تمرینات تنفسی مرتبط با این ورزش، مانند حبس نفس، ممکن است به فرد مبتلا کمک کند تا ظرفیت ریه خود را افزایش داده و کنترل تنفس خود را به دست آورد. با این وجود، برخی از پژوهش ها بر افزایش خطر ابتلا به آسم، به دلیل وجود مواد شیمیایی مورد استفاده برای ضدعفونی استخرها، تاکید می کنند. از این رو، در صورت ابتلا به آسم با پزشک خود در مورد خطرات احتمالی شنا صحبت کنید و یا از استخرهایی استفاده کنید که به جای کلر از آب نمک به منظور ضدعفونی، استفاده می کنند.

5.شنا برای افراد مبتلا به ام اس

افراد مبتلا به ام اس (MS) نیز در برخی موارد، شنا را مفید ارزیابی کرده اند. آب اندام ها را شناور کرده و به حمایت از آن ها در حین ورزش کمک می کند. همچنین مقاومت ملایمی نیز در آن ها ایجاد می کند که این موارد برای مبتلا به ام اس، حائز اهمیت خواهد بود. در یک مطالعه معتبر، نشان داده شده که یک برنامه شنای 20 هفته ای منجر به کاهش قابل توجه درد در افراد مبتلا به ام اس شده است. این افراد همچنین در علائمی مانند خستگی، افسردگی و ناتوانی نیز، احساس بهبودی داشتند. از این رو، آب درمانی را می توان یکی از گزینه های مکمل در درمان ام اس دانست.

6.شنا برای بهبود خواب

شنا ممکن است این قدرت را داشته باشد که به بهبود خواب شب افراد، کمک کند. در مطالعه ‌ای که بر روی افراد مسن مبتلا به بی ‌خوابی صورت گرفته است، شرکت‌ کنندگان افزایش کیفیت زندگی و خواب را پس از انجام تمرینات هوازی منظم گزارش کردنده اند و نشان داده شد که نزدیک به 50 درصد از افراد مسن، سطح بی خوابی شان، کاهش یافته است. این مطالعه بر روی همه انواع تمرینات هوازی، از جمله دوچرخه، استخر و ورزش های مشابه متمرکز بود و این می تواند شنا را به انتخاب خوبی برای افراد مسن تر تبدیل کند که به دنبال بهبود خواب خود هستند.

7.شنا برای تقویت خلق و خو

محققان، گروه کوچکی از افراد مبتلا به زوال عقل را ارزیابی کرده و پس از شرکت در یک برنامه 12 هفته ای شنا، بهبودی در خلق و خوی آن ها را مشاهده کردند. شنا و تمرینات آبی، نه تنها برای افراد مبتلا به زوال عقل مفید است، بلکه از نظر روانی نشان داده شده است که ورزش باعث تقویت خلق و خوی افراد دیگر نیز می گردد.

8.شنا برای کاهش استرس

محققان گروهی از شناگران را بلافاصله قبل و بعد از شنا مورد بررسی قرار دادند و از میان 101 نفر مورد بررسی، 44 نفر، مبتلا به افسرده خفیف و احساس استرس مرتبط با زندگی مدرن بودند. پس از شنا، تعداد افرادی که هنوز احساس استرس داشتند، به شکل جالبی، به 8 نفر کاهش یافت. در حالی که باید تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام شود، محققان به این نتیجه رسیدند که شنا یک راه بالقوه قدرتمند برای کاهش سریع استرس است.

9. فواید شنا در دوران بارداری

زنان باردار و نوزادانشان نیز می توانند تاثیرات شگفت انگیزی از شنا دریافت کنند. در یک مطالعه بر روی حیوانات، نشان داده شد که شنای یک موش مادر، رشد مغزی فرزندانش را به شکل مثبتی، تغییر می دهد. حتی ممکن است از نوزادان در برابر نوعی مشکل عصبی به نام هیپوکسی-ایسکمی نیز محافظت کند. با این حال، تحقیقات بیشتری در این زمینه، مورد نیاز است. جدای از فواید بالقوه برای کودک، شنا فعالیتی است که در همه ماه های بارداری، قابل انجام است. با این وجود، مطالاعاتی مبنی بر اینکه شنا کردن در استخرهای کلردار در دوران بارداری می توانند اثر نامطلوبی داشته باشد، وجود ندارد. همچنین، زنان بارداری که در اوایل تا اواسط بارداری شنا را انجام می دهند، خطر زایمان زودرس و نقایص مادرزادی کمتری را تجربه می کنند. به خاطر داشته باشید که در حالی که شنا به طور کلی در دوران بارداری ایمن تلقی می شود، برخی از زنان ممکن است به دلیل عوارض بارداری محدودیت فعالیت داشته باشند. قبل از شروع هر برنامه ورزشی جدید در دوران بارداری باید با پزشک خود مشورت کرده و از ایمن فعالیت برای شما، اطمینان حاصل کنید.

10. فواید شنا برای کودکان

کودکان، متوسط، به حداقل 60 دقیقه ورزش هوازی روزانه نیاز دارند. نیازی هم نیست که مثل یک کار طاقت فرسا آن را انجام دهند. شنا یک فعالیت سرگرم کننده است و لزوما مانند تمرینات رسمی خسته کننده نیست. از این رو، کودکان می توانند یا از طریق شرکت در کلاس های شنای ساختاریافته و یا شرکت در فعالیت های تیمی و یا حتی به صورت تفریحی و غیر ساختار یافته، شنا در فعالیت های هفتگی یا روزانه خود قرار دهند.

11. شنا، ورزشی مقرون به صرفه

شنا می تواند یک گزینه ورزشی مقرون به صرفه در مقایسه با برخی دیگر از فعالیت ها، مانند دوچرخه سواری باشد. بسیاری از استخرها نرخ های معقولی را برای خدمات خود، ارائه می دهند. برخی از مدارس دولتی و مراکز دیگر نیز، ساعت شنا را به صورت رایگان ارائه می کنند. به طور کلی، می توان گفت که هزینه های شنا، نسبت به بسیاری از دیگر ورزش های مفید، که به لوازم جانبی و هزینه های مداوم نیاز دارند، هزینه کمتری دارد.

فواید شنا برای بانوان

علاوه بر فواید عمومی شنا، در ادامه می توان به فواید ویژه آن برای بانوان اشاره کرد:

1) فواید شنا برای کاهش وزن

امروزه، کاهش وزن و تناسب اندام، برای زنان به یک کابوس تبدیل شده است. خصوصا اینکه گاهی، هیچ چیز به اندازه کافی اثرگذار نیست. رژیم غذایی کمکی نمی کند و ورزش کردن نیز بسیار خسته کننده است. بنابراین یکی از مهمترین فواید شنا برای زنان، کاهش وزن است. زیرا یک روش بسیار کارآمد برای سوزاندن کالری است. به نحوی که شنا در کاهش وزن موثرتر از پیاده روی یا یوگا است. به عنوان مثال، یک فرد می تواند تا 400 کالری در شنا به مدت یک ساعت با سرعت متوسط بسوزاند. سرعت با تعداد کالری سوزانده شده متناسب است. هرچه سرعت بیشتر باشد، کالری بیشتر سوزانده می شود.

2) شنا در بهبود شرایط بارداری

شنا می تواند خطر زایمان زودرس و بیماری های مادرزادی  در جنین را کاهش دهد. همچنین فشار اطراف ستون فقرات و ماهیچه های اطراف را نیز کاهش می دهد، که برای مادران باردار بسیار دردناک است. بنابراین زنان باردار معمولا از زمان خود در آب لذت می برند. همچنین به آن ها کمک می کند تا وزن خود را به خوبی کنترل کنند. به طور کلی می توان شنا را یکی از بهترین تمرینات در دوران بارداری به حساب آورد. شنا در سه ماهه اول به کاهش حالت تهوع کمک کرده تقریبا آن را از بین می برد. کرال سینه، بهترین گزینه برای انجام در سه ماهه دوم و سوم است. این به زنان باردار کمک می کند تا بدون ایجاد اختلال در جریان خون، به پشت بخوابند. شنا همچنین به ریه ‌ها کمک می ‌کند تا تنفس را آسان ‌تر کنند، قلب را تقویت کرده و آن را در پمپاژ خون کارآمدتر می ‌کنند. با این حال، برخی از فعالیت های مرتبط با شنا، باید مشورت پزشک انجام شود.

3) شنا برای کاهش علائم سندروم پیش و دوران قاعدگی

همانگونه که اشاره شد، شنا می تواند تاثیرات مثبتی بر کاهش استرس، افزایش جریان خون و سلامت عمومی بدن داشته باشد. از آنجا که زنان هر ماهه با سیکل اغلب دردناک قاعدگی مواجه هستند، فعالیت شنا در طول روزهای پیش از قاعدگی، می تواند به خوبی آن ها را کنترل سندرم پیش از قاعدگی و همچنین کاهش فشارهای طول قاعدگی کمک کند. فشار روانی و بار عصبی ناشی از این دوره، یکی از مهم ترین علائم بانوان است که با استفاده از آب درمانی می تواند به خوبی کاهش یابد.

فواید شنا برای پوست

شنا، چیزی بیش از یک ورزش ساده یا یک تفریح روزمره است و می تواند علاوه بر سلامت فیزیکی و روانی، بر کیفیت پوست نیز اثرگذار باشد. در ادامه به مهم ترین فواید شنا برای پوست اشاره خواهیم کرد:

1) شنا برای جلوگیری از آکنه و جوش صورت

همه کسانی که تا به حال دچار آکنه شده اند یا فقط گاهی اوقات جوش می ‌زنند، می ‌توانند درک کنند که این پدیده چقدر استرس زا است. بسیاری از محققان معتقد اند که شنا در استخر می تواند به پیشگیری، به حداقل رساندن یا درمان آکنه و جوش، کمک کند. این امر از آن جهت است که کلر موجود در آب استخر، دارای خواص ضد باکتریایی است، بنابراین می تواند با خشک کردن جوش، به کاهش اندازه و مقدار آن ها کمک کند. هنگامی که کلر و آب با پوست برخورد می کند، می تواند مولکول های آبی را که روی پوست قرار می گیرند، حذف و پاکسازی کند. کلر همچنین با پایین آوردن دیواره های داخل سلول ها، می تواند به باکتری ها حمله کرده و در نهایت باعث مرگ آن ها گردد. با این حال، رعایت تعادل حضور در استخر، مهم است. زیرا حضور بیش از حد در استخر، می تواند باعث بدتر شدن آکنه شود.

زیرا مجاورت بیش از اندازه در مقابل کلر، پوست را خشک می کند و خشکی پوست، می تواند منجر به افزایش تولید چربی در پوست شود. هنگامی که پوست چربی بیشتری تولید کند، ممکن است منافذ پوست با چربی اضافی مسدود شده و احتمال ابتلا به آکنه را افزایش دهد. علاوه بر این، استفاده از کرم ضد آفتاب نیز می تواند به کنترل جوش کمک کند و در صورتی که از استخر روباز استفاده می کنید، می تواند بسیار مهم باشد.

2) شنا برای التیام و لایه برداری پوست

پژوهش ها نشان داده اند که آب دریا و نمک موجود در آب اقیانوس، می تواند برای پوست مفید باشد، زیرا خاصیت خشک کنندگی و لایه برداری دارد. علاوه بر این، نمک به حذف چربی اضافی از روی پوست کمک می کند و می تواند جوش ها را به حداقل برساند. افراد مبتلا به برخی ضایعات پوستی نیز ممکن است با شنا در آب شور تسکین پیدا کنند. مواد معدنی موجود در آب ، مانند منیزیم، کلسیم و پتاسیم، التهاب را تسکین می دهد و منافذ را باز می کند تا ناخالصی ها از بین بروند. هر کدام از این کانی ها عملکرد متفاوتی را انجام می دهند. منیزیم یکی از مهم ترین مواد معدنی در بدن است. این ماده به پوست کمک می کند تا با آسیب های محیطی مقابله کرده و همچنین بازسازی سلولی را تنظیم می کند. کلسیم با تولید سبوم، که رطوبت طبیعی پوست است، به حفظ سلامت و شادابی پوست کمک می کند. پتاسیم نیز رطوبت بدن را تنظیم کرده و از خشکی پوست پیشگیری می کند.

3)  شنا برای درخشندگی و جذابیت پوست

هنگامی که فرد برای شنا در آب شیرجه می ‌زند، ضربان قلب افزایش می ‌یابد. این افزایش، جریان خون را به بدن بیشتر می کند، به تغذیه سلول های پوست کمک می کند و متابولیسم را نیز افزایش می دهد. به عبارت ساده تر، شنا با افزایش گردش خون، متابولیسم بدن را تحریک می کند. در نتیجه این کار، حذف سموم تسهیل می شود. از این رو، شنا، می تواند به داشتن پوستی با ظاهر و احساس بهتر منجر شود. شنا می توان به عنوان نوعی پاکسازی درمانی برای پوست عمل کند و این برای پوست مفید خواهد بود. شنا می تواند پوست را نرم و صاف کرده و منافذ را باز کند و درخشندگی مطلوبی به پوست ببخشد.

از این رو، شنا می تواند به خودی خود، یک روال مراقبت از پوست باشد. عمل پا زدن آب باعث تحریک گردش خون می شود که به شفاف نگه داشتن پوست و بهبود خاصیت ارتجاعی آن کمک می کند. وقتی گردش خون خوبی داشته باشید، سموم، زیاد در بدن شما باقی نمی مانند و تمام مواد مغذی دریافتی به سرعت جذب می شوند. در نهایت، شنا می تواند در رسیدن به یک پوست روشن و زیبا کمک کند. اگر چه ممکن است مشکلات پوستی فعلی شما را برطرف نکند، با این حال، به تمیز و شفاف ماندن پوست کمک خواهد کرد.

فواید شنا برای پوست

فواید شنا برای تناسب اندام و لاغری

همانگونه که گفتیم، شنا یک راه کارآمد برای سوزاندن کالری است. فردی با وزن حدودی 70 کیلوگرم، در حالی که با سرعت کم یا متوسط شنا کند، می تواند چیزی حدود 423 کالری در ساعت را بسوزاند. همین فرد ممکن است تا ۷۱۵ کالری در ساعت نیز با شنا کردن با سرعت بیشتری بسوزاند. یک فرد 90 کیلویی نیز که با انجام همین فعالیت ها، بین 528 تا 892 کالری در ساعت خواهد سوزاند. فردی با وزن 110 کیلوگرم، ممکن است بین 632 تا 1068 بسوزاند.در مقایسه این اعداد با تاثیر سایر فعالیت ‌های رایج، می توان گفت که همان فرد 70 کیلویی، با پیاده‌ روی با سرعت 5 کیلومتر در ساعت به مدت 60 دقیقه، تنها حدود 314 کالری می تواند بسوزاند. در یوگا نیز ممکن است فرد فقط 183 کالری در ساعت بسوزاند.

از این رو، می توان شنا را به عنوان یکی از بهترین روش های چربی سوزی و لاغری، در نظر گرفت و به طور منظم آن را در برنامه هفتگی قرار داد. این روش خصوصا برای افرادی که با ورزش های دیگری چون بدن سازی، دوچرخه سواری، پیاده روی و سایر فعالیت های بدنی، نمی توانند به خوبی ارتباط برقرار کرده و دشواری بسیاری را احساس می کند، می توان بسیار حائز اهمیت و جذاب باشد. زیرا شنا کردن در آب، در کنار همه فعالیت های بدنی که دارد، نوعی حس معلق بودن و آرامش را در فرد ایجاد می کند که موجب لذت مضاعف فرد می گردد. از این رو، فرد کمتر احساس می کند که در حال انجام یک فعالیت سخت و طاقت فرسا به منظور کاهش وزن و سوزاندن کالری است.

فواید شنا برای قد

شناگران، اغلب به دلیل قرار گرفتن در میان بلند قدترین ورزشکاران جهان، شناخته می شوند و شنا را یکی از بهترین ورزش ها در این زمینه می دانند. بسیاری از مردم تصور می کنند که بین شنا کردن و قد بلند شدن، رابطه ای وجود دارد. پاسخ این پرسش که آیا شنا می تواند به بلند شدن قد بی انجامد، نه کاملا مثبت است و نه کاملا منفی! در واقع می توان گفت، این تصور که شنا افراد را قد بلندتر می کند، یک تصور غلط رایج است! با این حال، شنا می تواند با ایجاد تغییراتی در ظاهر فرد، منجر شود که او بلند قد تر به نظر برسد! بسیاری از افراد این تاثیر را با افزایش قد واقعی اشتباه می گیرند. در حالی که این افزایش، یک افزایش عددی نیست.

آنچه واقعا رخ می دهد این است که شنا می تواند از طریق تمرینات خود در طول کرال ها و سایر فعالیت های آبی، عضلات را ورزیده کرده و ظاهری کشیده به بدن بدهد. با این حال، این کشیدگی که اغلب مانند بلند شدن قد، به نظر می سرد، گذرا است و ممکن است در دراز مدت مشهود نباشد. به عبارت دیگر، شنا نیروی گرانش روی ستون فقرات را کاهش می ‌دهد و آن را قادر می ‌سازد تا آرام شده و ظاهری کشیده تر داشته یابد.

علی رغم آنکه هیچ مدرک محکمی وجود ندارد که نشان دهد شنای منظم به افزایش قد کمک می کند و ارتباطی بین قد شناگران حرفه ای و خود ورزش وجود ندارد، با این حال، شنا کردن منظم، به خصوص اگر در سنین جوانی شروع شده باشد، می تواند فرد را قد بلندتر و کشیده تر نشان دهد. فشار گرانش بر استخوان های ستون فقرات، فرد را مجبور می کند تا هر بار که می نشینید یا می ایستید، به سمت پایین تر بلغزند. در نتیجه دیسک های ستون فقرات له و خمیده می شود. اما شنا ستون فقرات را درگیر عملی می کند که شبیه کشش است. اما این کشش، به طور کلی پایدار نیست، با ذین حال، می تواند اعتماد به نفس فرد را افزایش دهد.

5/5 - (31 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا نیاز به مشاوره دارید ؟