بکارگیری پرتو فرابنفش UVدر فرایند پالایش آب و تصفیه فاضلاب روشی شناخته شده برای جایگزینی مواد شیمیایی گندزدا از قبیل کلر میباشد. پرتو فرابنفش عمل ضد عفونی را به طور موثر و بدون تولید ترکیبات مشکل زای جانبی ناشی از گندزداهای شیمیایی از قبیل کلر انجام میدهد.

طول موج ۲۵۴ نانومتر موثرترین طول موج می باشد ، آبی که باید گندزدایی شود از میان لامپ تخلیه الکتریکی محتوی بخار جیوه با فشار پایین و جدار منعکس کننده تابش عبور کرده و بدین ترتیب زمان مورد نیاز برای گندزدایی موثر و مطمئن میگردد .توان مصرفی در این سیستم در حدود ۱۰ تا ۲۰ وات برای هر متر مکعب آب در ساعت است.

cross-section-of-aop-unit-254nm

مزایای استفاده از سیستم UV

 • از بین بردن تمامی میکروارگانیسم های بیماریزا و مقاوم نسبت به کلر تا ۹۹%
 •  ضدعفونی شدن آب در همان لحظه تابش اشعه
 •  عدم تغییر یافتن خواص شیمیایی و فیزیکی آب
 •  ضدعفونی کردن آب در محدوده pH از ۶ تا ۵٫۸
 • نصب در مسیر لوله آب
 •  سرویس و نگهداری ساده دستگاه

در این سیستم ها آب وارد محفظه اصلی دستگاه از جنس SS می شود و مابین این محفظه و یک جداره داخلی از جنس کوارتز جریان می یابد. لامپ UV درون محفظه کوارتز قرار دارد و در تماس با آب نبست به ایده آل ترین حالت برای عملکرد لامپ می باشد. عمر لامپ ۷۵۰۰ ساعت می باشد و در این زمان با تولید دوز بالای اشعه به طور کامل میکروارگانیسم ها را از بین می برد.

کاربرد لامپ های UV در ضدعفونی کردن آب

در منازل، رستوران ها، هتل ها، کشتی ها و …
در صنایع شستشوی مواد غذایی ( جهت شستشوی سبزیجات، میوه، ماهی، غذاهای دریایی که قبل از بسته بندی باید با آب عاری از هرگونه میکروارگانیسم شسته شوند )
صنایع نوشابه سازی
صنایع لبنیات سازی
صنایع داروسازی و لوازم آرایشی
بیمارستان ها و آزمایشگاه ها
جهت استریلیزه کردن فیلترهای کربن و رزین های تبادل یونی که محیطی مناسب برای پرورش میکروارگانیسم ها می باشد.
جهت استریلیزه کردن غشاهای نیمه تراوا ( ممبرین ) که سبب در سیستم RO و جلوگیری از رشد میکروارگانیسم ها روی غشای نیمه تراوا و کم شدن سرعت نفوذ می شود.
مشخصات فنی
اساس کار استریلیزه کننده های UV به شرح ذیل است: آب از فضای بین لبه داخلی که از جنس استنلس استیل و لبه خارجی لوله که از جنس کوارتز می باشد ، می گذرد. لامپ ماورای بنفش در لبه خارجی قرار گرفته است. لامپ UV در تماس با آب نمی باشد، لامپ تا ۴۰ درجه سانتیگراد گرم می شود که مناسب ترین درجه حرارت برای عملکرد لامپ است. تمامی استریلیزه کننده های UV قدرت کافی برای ایجاد ۳۰۰۰۰ میکرووات بر ثانیه برای هر سانتیمتر مربع در ۷۵۰۰ ساعت دارند که پس از این مدت لامپ ها باید تعویض شوند. تمامی مدل های دستگاه ها در یک پوشش مناسب قرار گرفته اند که تمامی اجزای الکتریکی و مکانیکی داخل آن قرار می گیرند.

uklio34250_SMP1


نور UV-C

نور UV یک روش فیزیکی و غیرمستقیم است که برای حصول اطمینان از عدم تکثیر میکروارگانیسم ها به کار گرفته می شود.

دوز کافی  UV  می تواند جهت فرایند کلر زدایی و حدف ازن  استفاده شود و همچنین به حذف TOC و اوره از آب کمک کند. سطح غیرفعال کردن پاتوژنها بستگی به دوز UV و حساسیت پاتوژن به این دوز UV دارد و برای هر پاتوژن متفاوت است.

UV بر روی طعم، رنگ یا pH مایع ضد عفونی  شونده  تاثیر نمی گذارد و به همین ترتیب این تکنیک اغلب  در مواردی که در آن ها نمی توان از کلر استفاده کرد مورد استفاده قرار می گیرد ، مانند در یک کارخانه نوشابه، نوشابه، داروسازی یا مزرعه ماهی.

ژیاردیا لامبیا  و کریپتوسپوریدیوم از جمله ۱۷ گونه از میکروارگانیسم ها هستند که به ضد عفونی کننده های معمولی مانند کلر مقاوم هستند. هیچ میکروارگانیسم وجود ندارد که به ضد عفونی کردن اشعه ماوراء بنفش مقاوم باشد.

 

خروجی نور UV در ۲۵۴ نانومتر به عنوان UVC (منطقه میکروبی) شناخته می شود. نور UVC توانایی غیرفعال کردن همه میکروارگانیسم ها، باکتری ها، پاتوژن ها، ویروس ها و قالب ها، از جمله موجودات زنده مقاوم در برابر شیمیایی مانند کریپتوسپوریدیوم و ژیاردیا را دارد. دوز UV (fluence) معمولا بر اساس واحد  mJ / cm2 اندازه گیری می شود.

 

مزایای ضد عفونی UV از آب شنا استخر

سیستم های UV استخر به دو روش عمل می کنند، اقدام اولیه این است که باکتری ها، ویروس ها، قالب ها و اسپور های آنها را بکشند، که به شدت خطر ابتلا به عفونت را در افراد مبتلا به سرماخوردگی کاهش می دهد. سیستم های استخر UV همچنین یک اقدام ثانویه مهم دارند؛ آنها واکنش های اکسیداسیون و فتوشیمیایی را آغاز می کنند که باعث از بین بردن کلرامین ها، ترکیبات ناشی از بوی نامطبوع در استخر ها می شود.

استفاده از UV :

 • آب شفاف تری به همراه دارد، باعث کاهش بو میشود ، چشم های قرمز نمی شود، خارش چشم ها و تحریک پوستی از بین می رود.
 • از بین برنده محصولات جانبی کلر.
 • ضد عفونی کننده UV هیچ افزودنی، هیچ بویی و هیچ پاتوژن فعالی در استخر شنا ندارد.
 • ضد عفونی کننده UV در تخریب میکروارگانیسم های مقاوم به کلر مانند کریپتوسپوریدیوم و ژیاردیا بسیار موثر است.
 • کاهش موثر سودوموناس آئروژینوزا.
 • UV راه حل عالی برای بهبود سیستم های موجود در استخر، کاهش هزینه ها و ارائه عملکرد بالاتر است.
 • کاهش مصرف کلر

نکته مهم در انتخاب دستگاه UV مناسب برای استخر :

لامپ های UV  به دو دسته LP  یا کم فشار و MP  یا فشار متوسط تقسیم می شوند. لامپ های  فشار متوسط تولید اشعه ماوراءالبنفش با طول موج ۲۵۴ نانومتر می کند، که به طول موج بهینه ۲۶۰ نانومتر بسیار نزدیک است. بازدهی این لامپها نسبت به انرژی مصرفی آنها بسیار بالا می باشد. حدود٩۵% طول موج تولید شده در ناحیه ۲۵۳/۷ نانومتر قرار دارد. در مقایسه با لامپ های کم فشار، لامپ های فشار متوسط تولید کننده ی ضعیف تری برای طول موج های ضد باکتری می باشد. بازدهی لامپ های با فشار متوسط نسبت به انرژی مصرفی آنها کم می باشد؛ در عوض نفوذ پذیری پرتو ساتع شده از آنها به خاطر شدت بالای آن بیشتر از لامپهای کم فشار است.

نکته اساسی در این است که تنها لامپ های MP  هستند که توانایی از بین بردن ترکیبات جانبی کلر را دارند. به همین دلیل سیستم های گندزدایی UV  مختص استخرهای شنا تنها با این لامپ ها عرضه میشوند.

 

در صورتی که قصد تجهیز کردن استخر خود به سیستم های UV را دارید حتما با ما تماس بگیرید.