بازسازی استخر

بازسازی استخر

ممکن است به تازگی در حال جستجو برای خرید یک خانه جدید باشید و به خانه های مختلفی برای انجام بررسی های لازم سر بزنید. اگر در حیاط خلوت خانه ای که در نهایت می پسندید،  چیز غیرمنتظره ‌ای، مانند یک استخر شنای قدیمی که خراب شده است، کشف کنید، احتمالا خیلی توی ذوقتان خواهد خورد! هزینه های سرسام آور نگهداری از استخرها و همچنین سرپوشیده نبودن، اغلب از دلایلی است که موجب می شود مالکان، استخرهای خانه خود را پس از مدتی بی استفاده رها کرده و آن را به تلی از برگ های زرد پاییزی یا خس و خاشاک و یا یک مخرن آب بی مصرف، تبدیل کنند. شاید حتی شما یکی از همین مالکان باشید که در خانه فعلی خود با چنین وضعی رو به رو شده اید.

اما این بدان معنا نیست که شما با یک بحران لاینحل مواجه اید و قرار است برای همیشه، یک گودال کثیف و زشت و خالی، گوشه از حیات خلوت یا هر جای دیگری از خانه شما را اشغال کرده باشد! شاید بپرسید که با این استخر قدیمی و خراب چه کار می توانید بکنید؟ پاسخ به این پرسش، عوامل مختلفی بستگی دارد. در بسیاری از موارد، می توان یک استخر قدیمی را بازسازی کرده و آن را به یک حوضچه حیاط خلوت مدرن تبدیل کرد. امکان تبدیل آن به انواع مختلف استخر مدرن نیز وجود خواهد داشت. گاهی نیز لازم است آن را کاملا تخریب کرده و به یک استخر جدید و یا حتی سطح صاف تبدیل کرد! همه این موارد به مواردی بستگی دارد که در ادامه توضیح خواهیم داد.

بازسازی استخر قدیمی

به منظور شروع بازسازی، ابتدا باید به این پرسش پاسخ داد که استخر قدیمی شما در چه وضعیتی قرار دارد؟ زیرا این بزرگترین عامل در تصمیم گیری برای بازسازی استخر است. اگر در استخر قدیمی، هیچ مشکلی وجود نداشته باشد و فقط کمی کثیف و نامرتب باشد، باز هم نکاتی وجود دارد که بای به آن ها توجه کرد. اینکه آیا سطح داخلی استخر در شرایط خوبی است؟ آیا سیستم های پمپ استخر و فیلتراسیون استخر هنوز خوب کار می کنند؟ آیا پاسیو و سایر دکورهای اطراف آن هنوز قابل استفاده و تمیز هستند؟ در صورتی که پاسخ همه سوالات ذکر شده، مثبت باشد، می توان گفت که این استخر هنوز هم به همان شکل فعلی قابل استفاده خواهد بود و می توانید بدون بازسازی و تنها با کمی تمیزکاری، آن را به کار بگیرید.

در بسیاری از موارد، بازسازی استخری که برای چند ماه بدون استفاده مانده، نسبتا ساده است و می توانید به راحتی یک شرکت معتبر تعمیر و نگهداری استخر استخدام کرده تا اطمینان حاصل کنید که تمام لوله کشی ها، پمپ ها، اتصالات و سایر اجزای کمتر قابل رویت استخر، به درستی و ایمن تمیز می شوند. اگر استخر مورد نظر، یک استخر بتنی(بتن ریزی استخر) یا گنیتی است، شاید لازم باشد سطح داخلی را با استفاده از اسید شویی(اسید استخری) تمیز کرد. کاری که بهتر است به متخصصان تعمیر استخر سپرده شود. حتی امکان بازسازی استخر با گچ جدید نیز وجود خواهد داشت.

غیرعادی نیست که ماشین آلات و ابزارهای مورد استفاده در استخر، مانند پمپ ها، فیلترها یا کلرسازهای آب شور(استخر آب شور) به مرور زمان خراب شوند. این ابزار آلات، به دلیل کار مداوم در آب در معرض خطر بیشتری از خرابی قرار دارند. این امر به ویژه در صورتی صادق است که صاحبان سابق استخر، به درستی استخر و ماشین آلات آن را برای فصل زمستان، مراقبت نکرده باشند. زیرا دمای انجماد می تواند هر چیزی را که در آب وجود دارد خراب کند و ممکن است، اگر شرایط به خوبی نگهداری نشده باشد، نیاز به تعویض بخش های بزرگی از ماشین آلات استخر، از جمله لوله استخر و اتصالات آن داشته باشید. اگر فضای داخلی استخر قابل تعمیر به نظر می رسد، اما مطمئن نیستید که آیا می توانید از ماشین آلات آن استفاده کنید یا نه، بهتر است که با یک شرکت تعمیر و نگهداری استخر معتبر مشورت کنید. آن ها باید بتوانند سیستم ها را آزمایش کنند، هر گونه نقصی را در تجهیزات استخر بیابند و معقول ترین راه حل های مقرون به صرفه را توصیه کنند.

بازسازی استخر قدیمی

با این حال، احتمالا این کار ارزان نخواهد بود. بیشتر ماشین آلات یکپارچه استخر می تواند چندین هزار دلار هزینه داشته باشد و اگر به سیستم لوله کشی استخر آسیب وارد شود، ممکن است لازم باشد تصمیم بگیرید که کل استخر را بازسازی کنید یا به طور کامل آن را تعویض کنید. در این مرحله، بهتر است از یک سازنده معتبر استخر کمک بگیرید. همچنین ممکن است استخر قدیمی دارای قطعات قابل استفاده، اما سطح داخلی آن فرسوده باشد. اگر استخری با لوله کشی خوب اما سطوح نامناسب و غیر قابل استفاده دارید، می توانید به سراغ راه های گران تر بروید.

نشانه های لزوم بازسازی استخر

پس از آشنا شدن با مفهوم بازسازی استخر، این پرسش به وجود می آید که چگونه متوجه شدیم که زمان به روز رسانی یا بازسازی استخر فرا رسیده است؟ در ادامه به مهم ترین این نشانه ها اشاره خواهیم کرد.

مشاهده ترک در دیواره ها و کف:

یکی از نشانه هایی که می تواند حاکی از فرا رسیدن زمان بازسازی استخر شما باشد، مشاهده ترک یا پوسته شدن سطح داخلی استخر است. ترک ‌ها، پوسته ها یا لکه ‌هایی از بین نمی روند، همگی نشان می ‌دهند که نیاز به بازسازی استخر وجود دارد. همچنین ممکن است نیاز به کاشی کاری مجدد استخر داشته باشید، که بخشی از بسیاری از پروژه های بازسازی استخر است. اگر استخر نسبتا جدیدی دارید و متوجه ترک خوردگی شدید، می تواند نشان دهنده ضعف ساختاری استخر باشد. البته ترک ها چیزی بیش از یک مشکل آرایشی با یک تعمیر ساده نیستند و می توانند به راحتی توسط تعمیرکنندگان استخر، برطرف شوند.

زبر و خشن شدن  کف استخر:

در صورتی که دست یا پاهای خود را روی سطح داخلی استخر می‌ گذارید و احساس می ‌کنید که خیلی خشن یا زبر شده است، احتمالا باید به فکر بازسازی باشید. گاهی اوقات حفظ سطح pH نامتعادل می تواند باعث فرسودگی سطح شود. گذر زمان نیز بسیار موثر است و با گذشت زمان، سطح یک استخر شنا می تواند فرسوده شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، استخر ممکن است کهنه و کثیف به نظر برسد. بسته به نوع سطح استخری که دارید، معمولا می توانید انتظار داشته باشید که بین 5 تا 15 سال دوام بیاورد. متخصصان تعمیر استخر هر گونه مواد آسیب دیده را حذف کرده و سپس روکش جدید را اعمال می کنند و سپس اسید شویی را انجام می دهند.

افزایش مصرف انرژی استخر:

گذر زمان طولانی، باعث ایجاد مشکلات مختلفی در استخرهای داخلی می شود. استخری که بیش از ده سال پیش ساخته شده است، احتمالا انرژی زیادی را برای گرم کردن آب و راه اندازی پمپ مصرف می کند. تجهیزات موجود در استخرهای قدیمی می توانند بر مصرف انرژی تاثیر بگذارند. به عنوان مثال، یک پمپ قدیمی به طور قابل توجهی انرژی بیشتری نسبت به پمپ مدرن مصرف می کند. یک بازسازی ساده در پمپ استخر می تواند به میزان قابل توجهی بهره وری انرژی را بهبود بخشد. پمپ های امروزی ممکن است 30 تا 45 درصد انرژی کمتری نسبت به مدل های قدیمی مصرف کنند. راه دیگر برای بهبود بهره وری انرژی، به روز رسانی بخاری است. اگر بخاری گازی دارید، می توانید با تعویض آن با نسخه مدرن، در مصرف انرژی صرفه جویی کنید. در برخی از آب و هواها، پمپ حرارتی یا بخاری خورشیدی استخر راه حل بهتری است. با مدرن کردن تجهیزات استخر، می توانید هزینه بازسازی استخر خود را با صرفه جویی در انرژی جبران کنید.

مشکلات لوله کشی:

در حالی که بیشتر اوقات، مردم استخرهای شنا را به دلایل زیبایی شناسی بازسازی می کنند، رسیدگی به مسائل بسیار زیاد لوله کشی دلیل دیگری برای بازسازی است. سن و آب و هوا هر دو در عملکرد خوب سیستم لوله کشی استخر در طول زمان نقش دارند. مشکلات رایج لوله کشی عبارتند از: نشتی آب، لوله های ترک خورده، گرفتگی لوله ها و… . اگرچه ممکن است استخرها به دلیل مشکلات لوله کشی آب خود را از دست بدهند، اما احتمالا متوجه نشت آب در اطراف اتصالات و پمپ استخر و سایر تجهیزات می شوید. بازسازی فرصت ایده آلی را برای بهبود سیستم لوله کشی استخر فراهم می کند. نیاز به تعمیر لوله کشی اغلب نقطه عطفی است که هزینه های بازسازی استخر را توجیه می کند.

قدیمی بودن استخر:

گاهی ممکن است تنها قدیمی و کهنه شدن استخر دلیل قانع کننده ای برای بازسازی باشد. بازسازی استخر به شما امکان می دهد طراحی قدیمی را با چیزی تازه و مدرن که شخصیت ملک را بهبود می بخشد، عوض کنید.

نشانه های لزوم بازسازی استخر

هزینه بازسازی استخر

هزینه بازسازی، تا حد زیادی به نوع استخر مورد نظر بستگی دارد. برای مثال در استخرهای فایبرگلاس، اگر سطح استخر به خوبی نگهداری شود، ممکن است هرگز نیازی به تعویض سطح آن نداشته باشید! با این حال، نمی توان در مورد دیگر انواع عمده استخرها، که دارای سطوح داخلی بتنی یا وینیل هستند، چنین چیزی گفت.

هر دو پوشش بتنی و وینیل بدون توجه به اینکه استخر چقدر خوب نگهداری شده است، اغلب باید پس از مدتی تعویض و تعمیر شوند. استخرهای بتنی تقریبا هر 10 تا 15 سال یکبار دوباره، نیاز به روکش شدن دارند. این کار، بسته به اندازه و پیچیدگی فضای داخلی استخر می تواند 10000 دلار یا حتی بیشتر هزینه داشته باشد. یک استخر بتنی که مدت طولانی (کمتر از 10 تا 15 سال)، استفاده نشده، ممکن است قبل از استفاده مجدد نیاز به روکش داشته باشد. زیرا سطوح گچی داخل استخرهای بتنی بدون مراقبت مناسب، می تواند به سرعت خراب شود.

آسترهای استخر وینیل بین 5 تا 10 سال دوام می ‌آورند و بیشتر استخرهای وینیل حدود 9 سال عمر مفید دارند. بدیهی است که عدم مراقبت و نگهداری، نیاز به تعویض را تسریع می کند و اغلب حداقل 4000 دلار هزینه دارد. برخی ممکن است بخواهند یک آستر وینیل را جایگزین کنند، اما این یک اشتباه بزرگ است و می تواند با یک آستر بی ‌فایده و نشتی مواجه شوند.

استخرهای فایبرگلاس همانگونه که گفتیم، نیاز به روکش مجدد ندارند، اما یک استخر فایبر گلاس استفاده نشده همچنان ممکن است با ظاهری ناخوشایند مواجه شود که تمیزکاری و نوسازی آن لازم باشد. با این حال، روکش مجدد یک استخر فایبرگلاس فرسوده پرهزینه است و یک استخر کوچک می تواند 10000 دلار یا بیشتر هزینه داشته باشد.

بازسازی استخر یا تعویض آن؟

برخی از استخرهای قدیمی بسیار فرسوده تر از آن هستند که بتوانند به شکل قابل شنا، بازسازی شوند. هر چه استخر قدیمی مدت طولانی تری بدون استفاده و نگهداری بماند، این امر صادق تر می شود. اگر در خانه خود با استخری مواجهید که نمی ‌توانید هزاران دلار برای بازسازی آن بپردازید، با دو انتخاب اصلی روبرو خواهید شد:

تعویض آستر استخر:

اگر در مرحله اول هرگز قصد استفاده از استخر حیاط خلوت را ندارید، تعویض آستر انتخاب آسانی است. با این حال، بسیاری از افراد نمی خواهند رویای یک استخر حیاط خلوت را رها کنند. بلکه نمی توانند بازسازی یک استخر قدیمی را در زمانی که به سادگی با نیازهای آن ها مطابقت ندارد توجیه کنند. در صورتی که استخر قدیمی موجود شکل، اندازه، عمق یا مواد اشتباهی داشته باشد یا شامل وسایل پرهزینه بسیار (یا خیلی کم) باشد، ممکن است جایگزین کردن کل آن منطقی تر به نظر برسد. بهترین راه برای تعیین اینکه آیا بهتر است استخر قدیمی خود را بازسازی کنید یا تعویض، پاسخ به چند سوال ساده است:

  1. آیا استخر فعلی پس از بازسازی با نیازهای شما مطابقت دارد؟
  2. آیا هزینه بازسازی استخر شما بسیار کمتر از تعویض آن است؟ به تعبیر دیگر کدام یک به صرفه تر است؟ تعویض یا بازسازی؟
  3. داشتن یک استخر عالی مناسب، چقدر برای شما در مورد مالکیت خانه اهمیت دارد؟

بسیاری از افراد با استخرهای قدیمی صرف نظر از صرفه جویی در هزینه هایی که ممکن است بازسازی نسبت به جایگزینی داشته باشد، استخر موجود خود را به اندازه کافی برای توجیه نگهداری آن دوست ندارند. شاید شکل آن را کناسب ندانند، یا ویژگی های آن جذاب نیستند، یا طراحی کلی استخر قدیمی به نظر می رسد.

اگر چنین باشد، می توانید برنامه ریزی برای یک پروژه استخر جدید(ساخت استخر) را شروع کنید.

هزینه تعویض یک استخر قدیمی چقدر است؟

تعویض یک استخر قدیمی می تواند چیزی به اندازه نصب و ساخت یک استخر جدید هزینه داشته باشد. بنابراین، نکته خوب در مورد تعویض یک استخر قدیمی این است که هزینه های آن تفاوتی با هزینه نصب یک استخر کاملا جدید در حیاطی که قبلا استخر وجود نداشته، ندارد. متخصصان استخر باید استخر قدیمی را حفر کنند و از شر آن خلاص شوند، اما در پروژه استخر جدید نیز حفاری های زیادی انجام می شود.

به طور متوسط بین 50000 تا 70000 دلار برای جایگزینی یک استخر بتنی قدیمی با یک استخر فایبرگلاس جدید هزینه می شود. این هزینه می تواند متفاوت باشد، همانطور که هزینه هر پروژه استخر، بر اساس اندازه حفاری، پیچیدگی پروژه و هر افزونه ای که ممکن است بخواهید در استخر فایبرگلاس جدید خود نصب کنید، متفاوت است. جایگزینی یک استخر قدیمی با پوشش وینیل با استخر فایبرگلاس نیز می تواند حدود 50000 تا 65000 دلار هزینه داشته باشد. در هر دو مورد، این مطابق یا کمی گرانتر از نصب یک استخر جدید در یک حیاط اصلاح نشده است.

با این حال، هر کسی که زمان خود را صرف ساخت و ساز کرده است، می تواند به شما بگوید که بازسازی یک ملک بلااستفاده اغلب بیشتر از هزینه ساخت یک ملک جدید از پایه است. همین امر در مورد استخرها نیز صادق است. چه در مورد بازسازی و چه تعویض استخر، به شدت توصیه می شود با یک متخصص مشورت کنید.

مزایای بازسازی استخر

همانگونه که گفتیم، بازسازی استخر فرآیندی است که شامل تعمیر یا ایجاد تغییراتی در استخر می شود. اگر استخر آسیب دیده باشد، نیاز به به روز رسانی داشته باشد، یا نیاز به قرار دادن تجهیزات اضافی داشته باشد، می توان از بازسازی آن سخن گفت. چنین بازسازی هایی شامل جایگزینی سطوح قدیمی با سطوح جدید است و ممکن است نیاز به افزایش مصرف انرژی برای ایجاد عایق بهتر در برابر نشتی استخر داشته باشد. با این حال، بازسازی استخرهای قدیمی، به جای تعویض یا تخریب آن ها می تواند دارای مزایایی باشد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم:

افزایش ایمنی:

استخرهای شنا می توانند ارزش قابل توجهی به خانه بیافزایند، اما اگر به درستی نگهداری نشوند، می توانند رشد جلبک های استخر و باکتری ها را افزایش داده و آب را آلوده کنند. علاوه بر این، افتادن در استخر می تواند به سرعت خطرناک باشد. بسیاری از شرکت ‌های نوسازی استخر، حصارهای جدیدی را در اطراف محوطه استخر اضافه می ‌کنند، که آن ها را برای بازی بچه ‌ها ایمن ‌تر کرده و از ورود حیوانات وحشی نیز جلوگیری می ‌کند.

بهبود شکل ظاهری:

اگر استخر بسیار قدیمی به نظر می رسد و از بهترین حالت خود دور شده است، بازسازی می تواند یک گزینه عالی باشد. یک شرکت متخصص در بازسازی استخرهای شنای، می تواند با انتخاب های رنگی مختلف همراه با طرح های جذاب زیبایی های ظاهری مطلوبی را به استخر ببخشد.

بهبود قابلیت قابل استفاده:

هنگامی که جلبک ها و باکتری ها در آب شروع به تجمع می کنند، استفاده از استخر ممکن است به این محدود شود که فقط هر چند وقت یکبار آب در آن جاری گردد تا سبز نشود یا حتی ممکن است برای استفاده خیلی ناسالم باشد. اما یک استخر ارتقا یافته و بازسازی شده، دارای سیستم فیلتراسیون بسیار بالاتری است که به حفظ استانداردهای بهداشتی بالا کمک می کند، به این معنی که می توانید بدون ترس از آلودگی به استفاده از استخر خود ادامه دهید و آن را بسیار متنوع تر از قبل می کند.

حریم خصوصی پیشرفته:

با تغییر سبک زندگی امروزی، حفظ حریم خصوصی بسیار مهمتر شده است، چه در مورد کاهش سر و صدا یا داشتن مکانی ایمن به دور از چشمان کنجکاو، این حریم باید حفظ گردد. محوطه ‌سازی و افزودن ایمنی که توسط کارشناسان بازسازی استخر انجام می شود، می ‌تواند به شما کمک کند تا حریم خصوصی مورد نظر خود را بدون به خطر انداختن زیبایی ‌شناسی طراحی، که اهمیت فزاینده‌ ای پیدا می‌ کنند، در اختیار داشته باشید.

افزایش راحتی:

وقتی آب استخر تمیز، بهداشتی و عاری از جلبک باشد، راحتی به اوج خود می رسد و هر زمان که نیاز داشته باشید، راحت تر از همیشه می توانید وارد آب شوید.

مزایای بازسازی استخر

افزایش زیبایی شناسی:

استخرها شخصیت و سبک زیادی به ظاهر بیرونی هر خانه می بخشند، اما زمانی که استخر کهنه و قدیمی به نظر می رسد، این امر می تواند به سرعت غیر جذاب شود. طرح ها و رنگ های جدید بازسازی شده، می توانند به طور کامل استخر موجود را به چیزی بی نهایت بهتر از قبل تبدیل کنند.

صرفه جویی در زمان:

وقتی همه در حال و هوای شنا(انواع شنا و فواید شنا) هستند، متوجه خواهید شد که با یک استخر شنای به روز شده، لازم نیست مدت زیادی صبر کنید تا دمای آب مورد نظر خود را به دست آورید. آب شفاف(شفاف کردن آب استخر) و عاری از آلاینده هایی مانند جلبک یا باکتری که در صورت ورود به چنین آب های آلوده می توانند به افراد آسیب برسانند، همیشه با دمای مناسب در اختیارتان قرار دارد.

ارزش افزوده:

اگر قصد دارید خانه خود را بفروشید، استخر شنا می تواند ارزش زیادی به ملک اضافه کند، پس وجود یک استخر شنا مطلوب و سالم در محل می تواند به ارزش افزوده در هنگام تلاش برای فروش ملک شما کمک کند. اگر قصد دارید مدتی در این مکان اقامت داشته باشید، چنین سرمایه‌گذاری سود زیادی به همراه خواهد داشت و در دراز مدت بازسازی را ارزشمند می‌ کند.

کاهش مصرف انرژی:

پمپ  ‌های خورشیدی برای اطمینان از وجود انرژی کافی در طول ماه‌های تابستان عالی هستند، اما زمانی که زمستان فرا می‌ رسد، نیاز به اضافه ‌کاری دارند و این موجب می شود که قبوض انرژی به سمت بالا افزایش یابد. با برداشتن و جایگزینی آن ها با سیستم های فیلتراسیون ارتقا یافته که از سیم کشی اصلی استخر تغذیه می کنند، هزینه های انرژی به میزان قابل توجهی کاهش می یابد و مقداری پول اضافی برای سایر هزینه ها آزاد می کند.

سیستم فیلتراسیون پیشرفته (حذف پنل های خورشیدی):

هنگامی که استخرهای شنا مورد حمله جلبک ها یا باکتری قرار می گیرند، تمیز نگه داشتن آب و عاری از آلودگی ها سخت تر می شود. با برداشتن پنل های خورشیدی و جایگزینی آن با یک سیستم فیلتراسیون جدید، به جای مبارزه دائمی با جلبک ها، باکتری ها و سایر آلاینده ها، زمان بسیار بیشتر و با کیفیت تری برای حفظ وضعیت عالی استخر خود خواهید داشت. بنابراین اگر می خواهید آب شفاف و تمیزی داشته باشید، این بهترین زمان برای شروع برنامه ریزی پروژه بازسازی است.

5/5 - (7 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا نیاز به مشاوره دارید ؟