اسید استخری

اسید استخری

استفاده از استخر جزو مفرح ترین و محبوب ترین ورزش ها در در سراسر دنیا محسوب می شود. انتخاب استخر مناسب از جهت نوع کاربرد، وسایل تفریحی و مهم تر از همه میزان بهداشت  همواره مسئله چالش برانگیز برای بسیاری از افراد می باشد. به همین دلیل خیلی از افراد از داشتن استخر شخصی در خانه و ویلای خود استقبال می کنند. اما نگهداری اصولی از استخر و تجهیزات استخر مسئله ای بسیار مهم و تخصصی می باشد. تمیز نگه داشتن استخر و پاکیزه بودن آب آن به این دلیل آن که چندین ساعت متوالی به طور مستقیم با بدن در تماس است، بسیار حائز اهمیت می باشد. از اسید استخری به جهت گند زدایی دیواره ها و کف استخر (اسید شویی) و همچنین تنظیم میزان اسیدیته استخر استفاده می شود. در روند اسید شویی استخر ها از اسید موریاتیک، تری سدیم فسفات، اسید کلریدریک و در آخر به جهت خنثی کردن اسید موجود در کاسه استخر از سود قلیایی استفاده می شود.

اسید کلریدریک یا همان هیدروکلریک اسید کاربردهای مختلفی در صنایع داشته و از آن در استخرها به جهت تنظیم میزان اسیدیته آب و اسید شویی کاسه استخر استفاده می شود. معمولاً از اسید کلریدریک ۳۳% برای مصارف استخری استفاده میشود.

میزان اسیدی بودن استخر

اسید شویی استخر

رسوب آلودگی های موجود در آب باعث ایجاد جرم گرفتگی در دیواره ها و کف استخر می شود. این رسوبات علاوه بر مشکلاتی که برای سلامت افراد ایجاد می کند، باعث کدر شدن آب استخر و ایجاد ظاهری ناخوشایند برای استخر نیز می شود. یکی از راه هایی که برای از بین بردن این رسوبات پیشنهاد می‌ شود اسید شویی استخر می باشد.

به از بین بردن لایه نازک رسوبات ایجاد شده در دیواره ها و کف کاسه استخر اسید شویی می گویند. از این روش برای شست و شوی استخر، جکوزی، سونا و … استفاده می شود.

به دلیل استفاده از اسید های قوی و خطرناک در این فرایند لازم است تا اسید شویی استخر توسط افراد مطلع انجام گیرد. روند اسید شویی استخر با توجه به سر بسته یا رو باز بودن استخر متفاوت است.

مراحل اسید شویی استخر:

 1. خالی کردن آب استخر
 2. رقیق کردن اسید با استفاده از آب با توجه به حجم استخر، میزان رسوبات و نوع اسید
 3. شست و شوی دیواره ها و کف استخر با اسید
 4. خنثی کردن اسیدها با سود قلیایی
 5. جمع آوری مواد و پمپاژ کردن به خارج از کاسه استخر
 6. پس از اسید شویی لازم است تا استخر به خوبی شسته شده و بعد از پر کردن مجدد کاسه استخر تا ۳ ساعت از استخر استفاده نشود.

نکات مهم ایمنی در اسید شویی استخر:

 • جهت انجام اسید شویی حتماً باید از لباس، دستکش، عینک و ماسک مخصوص استفاده کنید.
 • حتما از تماس اسید با پوست و ورود بخارات آن به چشم و بینی خود جلوگیری کنید.
 • در صورت تماس اسید با پوست به سرعت محل مورد نظر را با آب زیاد شستشو دهید و به پزشک مراجعه کنید.
 • در هنگام اسید شویی استخر های رو بسته باید هواکش ها روشن باشند تا گاز حاصل از اسید را خارج کنند.
 • جهت رقیق سازی اسید حتما از آب استفاده کرده و به هیچ عنوان اسید را با اسید دیگری ترکیب نکنید.
 • برای رقیق سازی اسید باید به حجم مشخصی از آب اسید را اضافه کنید. توجه داشته باشید که نباید این کار را برعکس انجام داده و به ظرف حاوی اسید آب را اضافه کنید زیرا این حرکت موجب واکنش شدید اسید با آب می شود.
 • توجه داشته باشید تا اسید با فلزهای حاشیه استخر و تجهیزات استخری برخورد نکند.
اسید شویی استخر

نگهداری از استخر

نگهداری از استخر ها شامل چند مورد می باشد.

 1. برسی دوره ای تجهیزات استخری اعم از پمپ های استخر، سیستم فیلتراسیون استخر، سیستم گرمایشی، کلرزن و …
 2. برسی شبکه فاضلاب و لوله کشی استخر
 3. برسی سیستم روشنایی و برق استخر
 4. شست و شوی دوره ای کاسه استخر
 5. تنظیم میزان اسیدیته و دیگر عناصر در آب

در رابطه با نگهداری از استخر عمومی و شخصی هر کدام از موارد ذکر شده در بالا باید به صورت هفتگی یا ماهیانه چک شوند.


آلودگی های استخری

استفاده از استخر غیر استاندارد و آلوده می تواند باعث بروز بیماری هایی مانند قارچ پوستی، انگل، اسهال خونی، بیماری های پوستی، بیماری های تنفسی،  عفونت دستگاه تناسلی و … بشود. توجه به میزان شفافیت و رنگ آب بسیار مهم می باشد زیرا این دو عامل به طور مستقیم با میزان تمیزی آب رابطه دارند.

برای جلوگیری و از بین بردن آلودگی های آب استخر لازم است تا با انواع آلودگی های استخری آشنا شده و برای رفع هر کدام از آن ها با روش و ابزار خاصی اقدام کنیم.

آلودگی ناشی از مواد فیزیکی و نامحلول: مواد نامحلول مانند مو و پوست و … که توسط شناگران وارد آب استخر می شود.

آلودگی ناشی از مواد شیمیایی: ترکیب مواد شیمیایی موجود در آب و مواد ضدعفونی کننده با ترشحات آزاد شده از شناگر ها باعث آلودگی شیمیایی آب استخر می شود. برهم خوردن تعادل شیمیایی آب باعث آلودگی شیمیایی استخر میشود.

آلودگی ناشی از میکروارگانیسم ها: آب آلوده بستر مناسبی برای رشد و تکثیر قارچ ها و باکتری ها فراهم کرده و باعث آلودگی میکروبیولوژی آب استخر می شود.

شفاف سازی آب استخر

برای ضدعفونی کردن و شفاف سازی آب استخر ها لازم است تا به چند نکته توجه شود. اخلال در سیستم فیلتراسیون، برهم خوردن میزان عناصر شیمیایی موجود در آب، برهم خوردن میزان اسیدیته آب و میزان PH آب و اختلال در دمای آب از دلایل کدر بودن آب استخر می باشد.

با استفاده از کیت های استخری می توان میزان اسیدیته، کلر آزاد و محلول و … را در آب استخر اندازه گیری کنید. در در صورت متعادل نبودن اعداد ظاهر شده بر روی کیت استخری به آب استخر کلر یا دیگر مواد ضدعفونی کننده و مواد منعقد کننده جهت شفاف سازی آب اضافه می شود.

4.9/5 - (16 امتیاز)
نویسنده اطلس موج آبتین

روژان احمدی هستم؛ نویسنده مقالات وبسایت اطلس موج آبتین، نویسنده، مؤلف، متخصص و محقق حوزه صنعت و تأسیسات، با مدرک کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک گرایش تبدیل انرژی.
بیش از ۷ ساله که در حوزه صنعت و تأسیسات، خصوصا حوزه تجهیزات استخر، لوله استخر و لوله و اتصالات UPVC مقالات تخصصی مینویسم و از سال ۹۷ با مجموعه اطلس موج آبتین، افتخار همکاری دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا نیاز به مشاوره دارید ؟