استخر هوشمند

استخر هوشمند

استخر هوشمند

با استفاده از دستاوردهای تکنولوژی می‌توان قابلیت‌ها و امکانات منحصر به فردی را به استخرهای عمومی و خصوصی اضافه کرد. با به کارگیری نوآوری‌ها و ایده‌های تازه، مدیریت استخرها و مراقبت از آنها به مراتب ساده‌تر و بهینه‌تر خواهد شد. به کمک تکنولوژی روز، می‌توانید با صرفه‌جویی در وقت، هزینه و انرژی، امور مربوطه را به بهترین نحو ممکن مدیریت نمایید. تنظیم مواردی چون دما و روشنایی، نظارت آسان بر عملکرد تجهیزات و مهم‌تر از همه، کنترل مسائل بهداشتی و ایمنی، از جمله مزایای هوشمند سازی استخرها محسوب می‌شوند.

بر خلاف باور عمومی، تهیه‌ی تجهیزات هوشمند برای استخرها و راه‌اندازی آن‌ها بسیار آسان است. به طور کلی، به کارگیری روش‌های نوین و پیشرفته برای انجام امور گوناگون بسیار آسان‌تر از شیوه‌های سنتی است. همچنین، برند های همچون پیمتاش ترکیه و.. این مسیر را با تولید تجهیزات هوشمند آسان تر کرده اند و با فراگیر شدن استفاده از سیستم‌ها و تجهیزات هوشمند، سازندگان نیز محصولات خود را با قیمتی به صرفه‌تر به بازار عرضه می‌کنند. لازم به ذکر است که با به کارگیری تکنولوژی روز، از بسیاری از مواد شیمیایی و محصولات مرتبط بی‌نیاز خواهید شد. همچنین با جلوگیری از وقوع بسیاری از خطاها مشکلات فراگیر، علاوه بر آسودگی خاطر، از صرف هزینه‌های متعدد برای رفع آسیب‌ها وارده، جلوگیری خواهید کرد.

در این مقاله، اطلاعات مربوط به استخرهای هوشمند و قابلیت‌های شگفت‌انگیز ارائه شده برای آنان را با یکدیگر برسی می‌کنیم.

هوشمند سازی استخر

با هوشمند سازی استخرهای خصوصی و عمومی، امکان استفاده از سیستمی نوین در اختیار شما قرار می‌گیرد که از طریق آن می‌توانید به شکلی ساده‌تر و با صرف زمان و انرژی کمتر، از استخر نگهداری نموده و همچنین، از بروز مشکلات اجتمالی جلوگیری نمایید.

هوشمند سازی استخر

 قابلیت‌های سیستم هوشمند استخر

سیستم کنترل از راه دور استخر :

با اتصال به اینترنت و نصب نرم‌افزار مورد نیاز به روی تلفن همراه خود می‌توانید همواره به سادگی و با صرفه جویی در وقت و انرژی، عملکرد تجهیزات مورد استفاده را برسی نموده، امور مربوط به استخر را مدیریت کرده و بر شرایط کلی آن نظارت کنید.

لازم به ذکر است که مدیریت سیستم‌های هوشمند استخرهای خانگی و عمومی، از طریق بسیاری از نرم‌افزارها نظیر GOOGLE HOME و AMAZON ECHO نیز امکان‌پذیر میباشد.

تنظیم روشنایی و نورپردازی اسخر :

با استفاده از نرم‌افزارهای کنترل از راه دور، می‌توان لامپ‌های مورد استفاده در محیط استخر را روشن یا خاموش نمود و حتی میزان روشنایی و رنگ نور آن را نیز تنظیم کرد.

تنظیم دمای آب :

با استفاده از سیستم هوشمند استخر و با کنترل از راه دور، می‌توان حتی دمای آب را نیز به طور دلخواه تنظیم نمود. انجام این کار بسیار ساده و کم دردسر می‌باشد و از جذابیت‌های استفاده از استخرهای هوشمند به حساب می‌آید.

استفاده از سرپوش استخر :

اگر بنا به دلایل ایمنی یا بهداشتی، استفاده از سرپوش استخر ضرورت پیدا کند، می‌توانید با کمک سیستم کنترل از راه دور، سرپوش استخر را به سادگی فعال نمایید.

سیستم خودکار پاکسازی آب استخر :

بسیار واضح است که حفظ پاکیزگی آب، از دشوارترین امور مربوط به نگهداری از استخر است، اما در استخرهای هوشمند، با استفاده از نازلهایی که در نقاط مختلف استخر نصب می‌شوند، آب به طور مداوم در جریان خواهد بود و به سمت پایین مکیده خواهد شد. همین امر از تجمع آلودگی‌ها و موجودات نامطلوبی چون جلبک‌ها جلوگیری می‌نماید. به علاوه، با جابه‌ جایی مداوم آب استخر، آلودگی‌ها به سوی چاه استخر حرکت کرده و به سادگی حذف می‌شوند. از آنجایی که با به کارگیری تجهیزات فوق، آب استخر از پایین به بالا پاکسازی می‌شود، می‌توان اطمینان یافت که آب، به طور کامل تمیز خواهد شد.

در این صورت، نیاز به استفاده از مواد شیمیایی شدیدا کاهش می‌یابد و این امر سبب صرفه‌جویی در هزینه‌ها خواهدشد.

پاکسازی فیلترشنی ها :

فیلترهای استخر با گذشت زمان از انواع آلودگی‌ها و ذرات ریز و درشت آکنده می‌شوند و در نتیجه، کارایی آنها به تدریج کاهش پیدا می‌کند. بنابراین لازم است که فیلتر شنی استخر در فواصل زمانی معین تمیز شود تا وظایف خود را بهتر به انجام برساند. سیستم هوشمند استخر، فیلترها را به طور هفتگی پاکسازی می‌نماید و در این صورت نیازی نیست که به طور دستی، فیلترهای مورد نظر را سوئیچ نمایید. لازم به ذکر است که علاوه بر پاکسازی هفتگی، می‌توانید هر زمان که مایلید، از طریق نرم‌افزارهای کنترل از راه دور، دستور پاکسازی را در سیستم ثبت نمایید.

تشخیص میزان آب لازم و پرکردن استخر :

با استفاده از سنسورهای به کار رفته در استخر، سیستم، میزان آب مورد نیاز استخر را تشخیص داده و به طور خودکار، مقداری معینی آب به دورن استخر پمپاژ می‌کند. همچنین می‌توانید شخصا، این میزان را برای سیستم تعیین نمایید.

پمپ‌های استخر هوشمند :

این پمپ‌ استخر به نسبت نمونه‌های قدیمی انرژی کم‌تری مصرف می‌کند و به همین نسبت از نظر اقتصادی نیز به صرفه‌تر می باشند. پمپ‌های هوشمند با به جریان انداختن آب استخر، از تکثیر باکتری‌ها و جلبک‌ها جلوگیری می‌کنند و همچنین سبب می‌شوند تا دما و ترکیبات آب، در تمامی نقاط استخر، متعادل و یکسان باشند.

لازم به ذکر است که پمپ‌های هوشمند، بر خلاف مدل‌های پیشین که تنها در ساعات مشخصی از روز فعال می‌باشند، قابلیت فعالیت شبانه روزی را نیز دارا هستند.

برسی تعادل شیمیایی آب استخر :

میزان ترکیبات شیمیایی موجود در آب و همچنین PH آن در حفظ سلامت افراد، محافظ از تجهیزات و شفافیت آب، نقش بسیار مهمی ایفا می‌نمایند. با استفاده از سسنسورهای به کار رفته در استخر، می‌توان همواره از میزان مواد شیمیایی محلول در آب مانند کلر و اسیدسیانوریک باخبر شد. به علاوه، می‌توان میزان PH آب و اکسیداسیون آن را نیز اندازه‌گیری نمود. این سنسورها، حتی به نسبت کیت‌های آزمایشی نیز دقیق‌تر و کاربردی‌تر می‌باشند.

واضح است که مشاهده‌ی این موارد از طریق نرم‌افزارهای نصب شده به روی تلفن همراه نیز میسر می‌باشد.

کلرزنی اتوماتیک :

استفاده از کلر برای پاکسازی آب استخر و حفظ میزان متعادل PH آن ضروری می‌باشد. اغلب افراد برای اندازه‌گیری میزان کلر موجود درآب و تنظیم آن با مشکلات و دردسرهای متعددی روبه‌رو می‌شوند، چراکه این امر زمانبر بوده و نیازمند انجام آزمایش‌های مکرر است. کلرزن هوشمند استخر، میزان کلر و PH آب را به طور خودکار اندازه‌گیری می‌کند و آن‌ها را به تعادل می‌رساند. نظارت بر عملکرد این سیستم و مدیریت ان نیز همانند سایر تجهیزات، از طریق نرم‌افزارهای مربوطه امکان‌پذیر است. همچنین شما می‌توانید با انجام برخی تنظیمات، میزان کلر مورد نظر خود را برای سیستم معین نمایید.

بک واش خودکار :

فعال کردن سیستم BACK WASH پس از هربار شناکردن در استخر امری ضروری است، اما انجام این کار به تخصص زیادی نیاز دارد و به علاوه، چندین ساعت به طور می‌انجامد. در استخرهای هوشمند، انجام این کار به سادگی و حتی با استفاده از نرم‌افزارهای مربوطه ممکن می‌باشد.

سیستم صوتی :

بسیاری از استخرهای هوشمند به سیستم صوتی نیز مجهز می‌باشند. استفاده از این سیستم و اتصال به آن از طریق تلفن همراه بسیار ساده است.

امتیاز شما
نویسنده اطلس موج آبتین

روژان احمدی هستم؛ نویسنده مقالات وبسایت اطلس موج آبتین، نویسنده، مؤلف، متخصص و محقق حوزه صنعت و تأسیسات، با مدرک کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک گرایش تبدیل انرژی.
بیش از ۷ ساله که در حوزه صنعت و تأسیسات، خصوصا حوزه تجهیزات استخر، لوله استخر و لوله و اتصالات UPVC مقالات تخصصی مینویسم و از سال ۹۷ با مجموعه اطلس موج آبتین، افتخار همکاری دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا نیاز به مشاوره دارید ؟