استخر طبیعی چیست؟

استخر طبیعی چیست؟

اگر تا کنون نام استخر طبیعی را نشنیده اید، باید گفت که این گونه از استخرها جدیدترین ترند در ساخت استخر در جهان هستند. استخرهای طبیعی، برای نگهداری نیازی به مواد شیمیایی نداشته و در عوض، به منظور تمیز نگه داشتن و ضد عفونی آن ها، از گیاهان چند ساله و فلور آب، استفاده می شود. هنگامی که این گونه گل تالاب اروپایی به درستی نگهداری شود، به یک افزودنی عالی برای پاکسازی استخر شنای طبیعی تبدیل می گردد.

از آنجایی که هزاران استرالیایی هر سال برای گذراندن تابستان خود در استخر آماده می شوند، تنها چیزی که منتظر آن نیستند، قرمزی چشم ها، خارش پوست و بوی شدید کلر است که اغلب در استخرها رایج می باشد.  استخرهای طبیعی و حوضچه های شنای طبیعی، محفظه ای از آب هستند که به جای مداخله شیمیایی با فرآیندهای بیولوژیکی و مکانیکی تصفیه می شوند. به عبارت ساده، استخرهای طبیعی مانند داشتن یک دریاچه طبیعی یا جریان آب سالم در حیاط خلوت خانه شما هستند.

استخرهای طبیعی بیش از 30 سال پیش در اروپا توسعه یافتند و در کاربردهای خصوصی و عمومی بسیار خوب عمل کردند. ده‌ ها هزار استخر طبیعی در سراسر اروپا و ایالات متحده وجود دارد، از حیاط خلوت گرفته تا امکانات عمومی در مقیاس بزرگ که می‌توانند روزانه هزاران شناگر را در خود جای دهند. با این حال، از آنجایی که استخرهای طبیعی متکی به ایجاد اکوسیستم طبیعی متعادل محلی خود هستند، هیچ دو استخری کاملاً یکسان نیستند و راه ‌های مختلفی برای ساختن آن ها وجود دارد. هر استخر جداگانه به مجموعه ای از طراحی و ملاحظات عملکردی خود از متخصصان استخر طبیعی، نیاز دارد.

استخرهای شنای طبیعی چگونه کار می کنند؟

شاید بپرسید چگونه یک استخر بدون کلر، تجربه یک شنای طبیعی را با کیفیت آب برابر یا بالاتر از استانداردهای جامعه، برای انواع شنا یا حمام ارائه می دهد؟ باید گفت که استخرهای طبیعی برای انجام تمام این فعالیت های سنگین، به فیلترها و آب متحرک متکی هستند. استخرهای طبیعی با دیوارها یا غشاهایی ساخته می شوند که خاک و گل و لای را دور نگه می دارند. این دیواره ها را می توان از ابتدا ایجاد کرد و یا حتی به یک سیستم استخر موجود در زمین افزود.

یک استخر طبیعی از دو بخش تشکیل شده است: یک منطقه شنا و یک منطقه بازسازی یا احیا. منطقه احیا مانند یک حوض کوچک یا باغ آبی است و زیستگاهی برای گیاهان آبزی فراهم می کند که آب را فیلتر می کنند. گیاهان، مواد مغذی را از آب خارج می کنند که به رقابت با جلبک های استخر برای منابع موجود کمک می کند. استخر طبیعی یک سیستم زنده است و چون آب به هیچ وجه استریل یا ضد عفونی نمی شود، همیشه مقدار کمی جلبک و رسوب هم در منطقه احیا و هم در منطقه شنا وجود خواهد داشت. علاوه بر این، باکتری‌ های هوازی و بی ‌هوازی در ناحیه بازسازی و فیلتر بیولوژیکی وجود دارند که از عناصر نامطلوب مراقبت می‌کنند. آب از فیلتر عبور می کند، به منطقه بازسازی می رود و به منطقه شنا بر می گردد. آب هنگام عبور از فیلتر در حال حرکت است و آن را برای شنا شفاف و ایمن می کند.

این استخرها از فیلترهای بیولوژیکی، مانند شوره طبیعی، برای جذب فسفات و کمک به رشد باکتری های خوب، به منظور خوردن و حذف جلبک ها و باکتری های بد، استفاده می کنند. در مجاورت استخرهای طبیعی، یک منطقه طبیعی همراه با زندگی گیاهان طبیعی، ساخته می شود. گیاهان موجود در این منطقه زیستگاهی را فراهم می کنند که به عنوان یک فیلتر طبیعی برای آب منطقه شنا عمل می کند. این آب در داخل و خارج زندگی گیاه به گردش در می آید و می تواند با یک پمپ مخصوص حرکتش را تداوم ببخشد. آب همیشه در حال حرکت است که این کار به جلوگیری از رشد مواد آلی ناخواسته کمک می کند. در آب و هوای گرم تر، مواد فیلتر طبیعی ممکن است در خود استخر نصب شوند تا گیاهان هیدروپونیک به سیستم فیلتراسیون کمک کنند. این کار همچنین می تواند به زیباسازی استخر کمک کند.

برای درک درست تفاوت بین استخرهای طبیعی از استخرهای شیمیایی و معمولی که از کلر و یا نمک استفاده می کنند، مفید است که ابتدا بفهمیم فرآیند شیمیایی به چه چیزی منجر می شود. به طور کلی، فرآیندهای شیمیایی تصفیه آب، از طریق از بین بردن تقریبا همه چیز در آب عمل می کنند. در واقع، هدف از ضد عفونی شیمیایی، ایجاد محیطی است که هیچ باکتری نتواند زنده بماند، چه مضری و چه خوب! بوی نامطبوع مواد شیمیایی هم که تا مدت ‌ها پس از شنا همراه شناگران است، با اطمینانی که درباره تمیزی آب و کدر نبودن آب به آن ها می ‌دهد، قابل تحمل است. اما در واقعیت، این کاملا درست نیست و برخی تصورات غلط رایج در مورد اثربخشی و حضور کلر در آب وجود دارد.

استخرهای شنای طبیعی چگونه کار می کنند؟

نخست اینکه، اگرچه کلر در کشتن بیشتر میکروب ها بسیار موثر است، اما همه چیز را از بین نمی برد. پاتوژن های مضر زیادی وجود دارند که نسبت به مواد شیمیایی مقاوم هستند و می توانند در کلر هم زنده بمانند. همچنین عوارض جانبی شناخته شده تری از تحریکات پوستی چشم و تنفسی وجود دارد که بسیاری از افراد در استخرهای کلردار تجربه می کنند. برخی از تحقیقات بر این باروند که این تحریکات ناشی از خود کلر نیست، بلکه ناشی از واکنش شیمیایی بین کلر و ادرار است که مواد شیمیایی مضر مانند کلرامین و دی کلرامین، تولید می کند.

همچنین این یک تصور غلط رایج است که بوی مضر کلر در اطراف استخر چیز خوبی است. تصور بر این است که این بو نشان می دهد مواد شیمیایی زیادی در آب وجود دارد که آن را تمیز نگه می دارد. و در واقع، بازتابی از بهداشتی بودن شناگران در آن استخر است. در حالی که هر چه بوی قوی‌ تر باشد، بدتر است و وجود آن به این معنی است که کلر کمتری در آب موجود است تا میکروب‌ ها را از بین ببرد.

استخرهای طبیعی دقیقا در نقطه مقابل استخرهای شیمیایی قرار دارند. آن ها به یک اکوسیستم متعادل از آب زنده سالم پر از باکتری های خوب و ارگانیسم های زیستی متکی هستند تا به طور طبیعی آب را فیلتر و ضدعفونی کنند. آب در استخرهای طبیعی به طور مداوم از طریق یک منطقه فیلتراسیون زیستی که جدا از بدنه اصلی آب است، چرخیده می شود و آب تمیز و تصفیه شده به استخر بازگردانده می شود. فیلترهای زیستی از عناصر طبیعی و میکروارگانیسم‌ هایی تشکیل شده ‌اند که خود را بر روی پایه ‌ای از شن مستقر کرده و می ‌نشینند. همانطور که آب از طریق فیلترها از طریق پمپ های استخر با ولتاژ پایین حرکت می کند، مواد مغذی که رشد جلبک ها را تغذیه می کنند، به همان روشی جذب می شوند که در بدنه های طبیعی جریان آب مانند دریاچه ها و رودخانه های کوهستانی جذب می شوند و مانند دریاچه ها و رودخانه های طبیعی، تجربه شنا در این استخرها نیز باورنکردنی است. هیچ چیز بهتر از شنا در استخر طبیعی بدون مواد شیمیایی نیست.

بسته به ترجیحات و نیازها، منطقه فیلتراسیون می تواند شامل طیف گسترده ای از فیلترهای زیستی و گیاهان باشد که می توانند به عنوان بخشی از زیبایی شناسی کلی استخر قابل مشاهده باشند و یا کاملا از دید پنهان شوند. فناوری، طراحی و فرآیند ساخت یک استخر طبیعی، همگی برای تقلید از محیط زیست در طبیعت و محیط های طبیعی به جای مداخله مضر شیمیایی طراحی شده اند. نتیجه این فعالیت ها، یک بدنه آبی است که بخشی جدایی ناپذیر از محیط طبیعی اطراف می باشد، نه یک استخر تصفیه شده شیمیایی که از آن جدا شده است. به عنوان مثال، استخرهای طبیعی فرصت های خوبی برای یکپارچگی و تدارکات چشم انداز اطراف فراهم می کنند. آن ها می توانند آب های باران را برداشت کنند، آبیاری غنی از مواد مغذی را برای محصولات خوراکی، زیستگاه های حیات وحش بومی و حتی برای رشد و برداشت ماهی هایی مانند قزل آلا مورد استفاده قرار دهند.

در مجموع، محصول به دست آمده را نمی توان با یک استخر معمولی مقایسه کرد. زیرا کیفیت، تجربه و ویژگی های یک استخر طبیعی از هر نظر بسیار بیشتر است.

گیاهان مورد استفاده در استخرهای طبیعی

در استخرهای طبیعی می توان از انواع بسیاری از گیاهان به منظور تامین اکسیژن و کمک به تصفیه آب استفاده کرد. گیاهان را می توان در محیط طبیعی استخر به سه دسته طبقه بندی کرد: گیاهان نوظهور، ریشه دار در آب و گیاهان شناور. برخی از رایج ترین گیاهانی که در استخرهای طبیعی برای آب و هوای معتدل مورد استفاده قرار می گیرند عبارت اند از نیلوفرهای آبی، علف های چندساله مانند نیزارهایی به نام اسپارگانیوم یا کتیل، خرچنگ و هیبیسکوس باتلاقی. گیاهان آبزی در یک استخر شنای طبیعی با دقت بر اساس منطقه آب و هوایی و سختی انتخاب می شوند. منطقه احیا شامل ترکیبی از آب های عمیق، شناور، غوطه ور و گیاهان حاشیه ای است که در طول فصل رشد، منظره آبی سرسبز و رنگارنگ ایجاد می کند.

مزایای استخرهای شنای طبیعی

استخرهای طبیعی در اشکال و اندازه های مختلفی وجود دارند و می توانند ظاهر و احساس یک دریاچه یا حوضچه وسط طبیعت را تقلید کنند. آن ها دارای ورودی های شیب دار پوشیده شده با سنگ، یا خاک رس به جای بتن هستند و ظاهری کاملا طبیعی دارند. برخلاف استخرهای سنتی، در فصول مختلف، نیازی نیست که استخر را پوشانده، تخلیه یا دوباره پر کنید. در آب و هوای سرد و زمستان، استخرهای طبیعی را می توان به عنوان مینی پیست یخ، به صورت جامد یخ زده، استفاده کرد. صاحبان استخر در آب و هوای گرمسیری می توانند سیستم های گرمایش خورشیدی یا جایگزین را برای شنا در تمام طول سال نصب کنند. از آنجایی که استخرهای طبیعی توسط آب در حال حرکت، فیلتر مواد و حیات گیاهی، فیلتر و تمیز می شوند، از آفات جلوگیری می کنند. مارها و قورباغه ها ممکن است جذب استخرهای طبیعی شوند، اما معمولا مدت زیادی دوام نمی آورند، زیرا هیچ منبع غذایی قابل اعتمادی برای آن ها در استخر وجود نخواهد داشت.

در طول 30 سال گذشته هیچ گونه نگرانی در مورد خطر سلامتی درباره استخرهای طبیعی در سراسر جهان گزارش نشده است. این استخرهای طبیعی شامل بیش از 130 استخر عمومی است که بزرگترین آن ها در نوع خود در آلمان قرار دارد و می تواند روزانه 6000 نفر را در خود جای دهد. همچنین هیچ اثر منفی زیست محیطی مرتبط با استخرهای طبیعی وجود ندارد. این حقایق بزرگترین دستاوردها و مزایای یک فناوری استخر طبیعی هستند. از آنجایی که فناوری استخر زیستی به هیچ وجه نیازی به مواد شیمیایی ندارد، هیچ گونه ماده شیمیایی در هوا تبخیر نمی شود و بنابراین هیچ بو یا تحریک شیمیایی نیز وجود ندارد. مهم ترین دلایلی که می تواند افراد متقاعد کند تا یک استخر طبیعی در خانه یا استراحتگاه خود داشته باشند، شامل موارد زیر است:

  • هزینه انرژی استخر طبیعی تقریبا 1/3 تا 1/4 هزینه های استخرهای معمولی است.
  • هیچ هزینه شیمیایی در استخر طبیعی وجود ندارد در حالی که 50٪ هزینه های جاری در استخرهای کلردار مربوط به مواد شیمیایی است.
  • هیچ مواد شیمیایی وجود ندارد و این بهترین گزنه برای محیط زیست است.
  • تخلیه آب استخرهای طبیعی، برای محیط زیست بدون خطر است و می تواند حتی تغذیه خوبی برای خاک، باغ ها یا گیاهان گلدانی باشد.
  • تجربه شنا(فواید شنا) از هر نظر بسیار بهتر و جذاب تر است. هنگامی که یک استخر طبیعی را تجربه کردید، هرگز به عقب نگاه نخواهید کرد!
مزایای استخرهای شنای طبیعی

هزینه و نحوه نگهداری استخر طبیعی

استخرهای طبیعی اغلب گرانتر از استخرهای معمولی هستند. این امر عمدتا به دلیل ساخت و ساز اضافی مورد نیاز است. با این حال، هزینه های اولیه نسبتا بالا، با هزینه های کم نگهداری و مواد شیمیایی در طول زمان، کاملا جبران خواهد شد. زیرا متوسط هزینه های استخرهای شیمیایی به سرعت در طول زمان افزایش می یابد و به این هزینه ها، آسیب های زیست محیطی و تاثیرات منفی استخرهای شیمیایی نیز افزوده می شود.

مانند استخرهای معمولی، استخرهای طبیعی را می توان گرم کرده و بنابراین می توان از آن ها در تمام طول سال استفاده کرد. از همه جهات دیگر، استخرهای طبیعی بسیار کارآمد هستند، به انرژی بسیار کمی نیاز دارند و اگر به درستی راه اندازی شوند، می توانند کاملا خارج از شبکه راه اندازی شوند.

با وجود اینکه استخرهای طبیعی، همانگونه که گفته شد، نیازی به نگهداری شیمیایی ندارند، اما باید از باغ آب استخر، مراقبت کرد. گیاهان باید در طول فصل رشد کوتاه و هرس شده و بقایای ارگانیک باید از آب حذف شوند تا بار مواد مغذی روی اکوسیستم آبی به حداقل برسد. علاوه بر این، استخرهای طبیعی نیز مانند استخر سنتی، در آب و هوای سرد، باید با باد کردن خطوط لوله کشی و بستن لوله های برگشتی برای جلوگیری از ورود مجدد آب به لوله های استخر و یخ زدن زمستانی، ایمن شوند. با این حال، به جای افزودن مواد شیمیایی زمستانه، فقط باید مقداری تعمیر و نگهداری گیاهان را انجام داد. تنها باید گیاهان چند ساله آبزی را قطع کرد تا در بهار دوباره رشد کنند. همچنین ممکن است زمانی که استخر طبیعی را پس از مدتی دوباره باز می‌کنید، مقداری کاشت مجدد نیاز داشته باشد.

طراحی و ساخت استخرهای شنای طبیعی

استخرهای شنای طبیعی به دو صورت یک گلدانی یا دو گلدانی ساخته می شوند. در طرح ‌های تک گلدانی، منطقه بازسازی در همان اتاقک منطقه شنا قرار می‌گیرد و آب از بالای یک دیوار حائل کم عمق بین دو منطقه جاری می شود. اما در طرح های دو گلدانی، منطقه شنا و منطقه بازسازی، بخش های جداگانه ای هستند. در این روش، منطقه بازسازی را می توان در مجاورت استخر یا در قسمتی نزدیک به آن ساخت تا آب با پمپاژ بین دو ناحیه فیلتر و تصفیه شود.

هر دو نوع استخر یک گلدانی و دو گلدانی را می توان با یک غشای استخر PVC یا آستر لاستیکی EPDM و یا از بتن یا گنیت ساخت. آن ها همچنین می توانند با گچ سنگریزه و همچنین تعدادی مواد دیگر و تزئینات داخلی تکمیل شوند. گزینه های بسیاری در تکنیک های ساخت و ساز، علاوه بر شکل آزاد طبیعی مورد نظر بسیاری از طراحان استخر طبیعی، امکان استخرهای مستطیلی مدرن یا طرح های کاملا سفارشی را فراهم می کند.

اما استخرهای طبیعی لزوما نیاز به ساخت از نو ندارند. بنابراین اگر شما یک استخر سنتی دارید که به دنبال بازسازی آن هستید، استخر طبیعی یک گزینه عالی سازگار با محیط زیست است که می توانید در نظر بگیرید. اگرچه بیشتر پروژه های استخر طبیعی، ساخت و ساز جدید هستند، اما تقریبا هر استخر سنتی را می توان به یک استخر طبیعی تبدیل کرد. از آنجایی که این استخرها، حدودا دو برابر یک استخر سنتی هستند، این ملک باید فضای کافی برای اضافه کردن یک منطقه بازسازی را در اختیار داشته باشد. مساحت سطح منطقه بازسازی تقریبا از نظر اندازه با منطقه شنا برابر است. هنگام تبدیل یک استخر سنتی به طبیعی، منطقه بازسازی می‌ تواند در داخل مرزهای دیواره ‌های استخر موجود، در مجاورت یا اطراف محیط استخر موجود قرار گیرد، یا به طور کامل از آن مجزا باشد. این تبدیل، همچنین نیاز به تغییراتی در لوله کشی و نصب تجهیزات استخر مانند نصب تصفیه بیولوژیکی دارد.

طراحی و ساخت استخرهای شنای طبیعی

سوالات متداول

  • چگونه یک استخر شنای طبیعی بدون کلر یا سایر مواد شیمیایی ایمن می ماند؟

از آنجایی که آب در یک استخر طبیعی نه ضد عفونی می شود و نه توسط مواد شیمیایی، نمک یا ابزارهای مکانیکی ساخته دست انسان، استریل می گردد، قابل درک است که صاحب استخر ممکن است نگران ایمنی آب باشد. با این حال، با روش‌های کاملا ارگانیک، آب تمیز می‌شود، زیرا هنگام عبور از فیلتر بیولوژیکی و ورود به منطقه بازسازی، در حرکت دائمی است. این دقیقا مانند یک دریاچه زلال وسط جنگل است که به وسیله مکانیزم های طبیعی، تمیز و آماده استفاده شده است. به علاوه، از آنجایی که آب همیشه در حال حرکت است، نگرانی هجوم درباره هجوم پشه ها یا سایر موجودات وجود ندارد. زیرا آن ها ها ترجیح می دهند در آب های راکد تولید مثل کنند.

  • آیا جلبک ها در یک استخر شنای طبیعی رشد می کنند؟

بله، جلبک ها در استخر طبیعی رشد خواهند کرد.  مقدار کمی از جلبک ها برای منطقه بازسازی و احیا لازم است. این گیاه طبیعی می تواند با گیاهان آبزی انتخاب شده، برای برخی مناطق آب و هوایی خاص، میکروب های مضر را کنترل می کند. البته جلبک ها شانسی برای بقا ندارند. زیرا گیاهان خوب برای مواد مغذی با آن ها رقابت می کنند. بنابراین، اگر جلبک ‌هایی وارد استخر شوند، جاروبرقی استخر مشکل را برطرف می ‌کند!

  • مزایای استخر طبیعی چیست؟

بارزترین و مهمترین مزیت این است که هیچ مواد شیمیایی در آب وجود ندارد و محیط استخر را ایمن و در عین حال تمیز نگه می دارد. به علاوه مصرف کننده، مجبور نیست نگران هزینه خرید مواد شیمیایی فصل به فصل باشد. مصرف انرژی یک استخر طبیعی کمتر از یک استخر شیمیایی سنتی است. اما یکی از بهترین مزایا این است که مصرف کننده در واقع با یک استخر، صاحب یک باغ آبی زیبا نیز می شود که همان منطقه بازسازی استخر است.

  • آیا می توان استخر سنتی را به یک استخر شنای طبیعی تبدیل کرد؟

بله، اما به خاطر داشته باشید که منطقه اطراف استخر فعلی باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا منطقه بازسازی لازم را در خود جای دهد و این منطقه از نظر اندازه با استخر موجود برابر خواهد بود. علاوه بر این، لوله کشی برای کنترل حرکت آب از منطقه بازسازی به منطقه شنا نیز باید اصلاح شود.

  • آیا می توان بدون کمک حرفه ای یک استخر شنای طبیعی ساخت؟

جواب کوتاه است، نه! استخر طبیعی یک اکوسیستم متعادل است که شامل لیمنولوژی، هیدرولیک، هیدروپونیک و روش های مدرن ساخت استخر است. کل سیستم باید توسط یک معمار ناظر با تجربه یا سازنده استخر که در این هنر بسیار دقیق آگاه است، برنامه ریزی و ساخته شود.

5/5 - (7 امتیاز)
نویسنده اطلس موج آبتین

روژان احمدی هستم؛ نویسنده مقالات وبسایت اطلس موج آبتین، نویسنده، مؤلف، متخصص و محقق حوزه صنعت و تأسیسات، با مدرک کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک گرایش تبدیل انرژی.
بیش از ۷ ساله که در حوزه صنعت و تأسیسات، خصوصا حوزه تجهیزات استخر، لوله استخر و لوله و اتصالات UPVC مقالات تخصصی مینویسم و از سال ۹۷ با مجموعه اطلس موج آبتین، افتخار همکاری دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا نیاز به مشاوره دارید ؟