لوله فلزی

لوله فلزی

لوله کشی استخر ،اجرای لوله کشی استخر

 
بزارید قبل از اینکه به بحث لوله کشی استخر بپردازیم مروری بر روش ها و جنس لوله و اتصالات مورد استفاده در طول تاریخ برای لوله کشی صحبت کنیم:
در گذشته برای اجرای لوله کشی استخر و تمام  لوله کشی ها از لوله های فلزی استفاده میکردند این لوله ها در بخش آبرسانی (آب سرد و آب گرم ),صنایع ,لوله های ساختمانی ,لوله استخر ,لوله های فاضلاب ,لوله کشی گاز و… کاربرد داشتند.
 
در آن زمان نکته حائز اهمیت استحکام فیزیکی لوله های فلزی بود و نه مقاومت شیمیایی البته این موضوع به تقریبا ۴۰ الی ۵۰ سال پیش برمیگرده .مهم ترین مزیت این لوله ها نیز استحکام فیزیکی انها بود .
اما مشکلات فراوان داشت که به چند مورد از انها اشاره میکنیم :
 • حمل و نقل دشوار و وزن بالا
 • اجرای بسیار دشوار و نیاز به ابزارآلات
 • زنگ زدی
 • رسوب گیری و…

 

 

 

لوله های پلیمری:

چند سال بعد صنعت آبرسانی شروع به استفاده از لوله های پلیمری کردند .که این لوله ها به لوله های تک لایه یا پلی پروپیلن مرسوم بودند .به علت استقبال خوبی که از این لوله ها شد. جایگذین لوله های فلزی شدند .این لوله ها مزیت های زیادی داشتند اما مهم ترین مزیت انها :
  1. عدم رسوب زدگی و زنگ زدگی
  1. مقاومت بالا در مقابل فشار نشتی و ترکیدگی
 1.  حمل و نقل آسان

 

لوله های پنج لایه:

نسل بعدی لوله های آبرسان لوله های پنج لایه بودند که علاوه بر مزیت های لوله های تک لایه مزیت راحتی در اجرا به آن اضافه شد به کمک این لوله ها مردم از لوله های فلزی در بخش آبرسانی و تا حدودی در بخش لوله کشی استخر نجات پیدا کردند.
اما در بخش فاضلاب مشکلات جدی تر بودند.در این بخش از لوله های چدنی استفاده می شد .
و به وسیله سرب ریزی این لوله ها عایق بندی میشدند.این فرآیند به شدت سخت و پر هزینه بود .
در بیمارستان ها و یا کارخانجاتی که فاضلاب شیمیایی داشتند لوله های فلزی بعد از مدتی سوراخ می شدند و نشتی میدادند.
طی چند سال لوله های pvc توانستند جای این لوله های فلزی را بگیرند و چون ماده اصلی این لوله ها از کلر بود عمدتا مقاومت خوبی نسبت به کلر و دیگر اسید ها داشتند.علاوه بر این لوله های pvc به شدت اقتصادی بودند .
 

لوله کشی استخر:

تا دهه گذشته در لوله کشی استخر لوله کشی سونا و جکوزی نیز از لوله فلزی استفاده می شد که مرسوم به لوله های گالوانیزه (لوله فولادی با روکش از روی ) بودند .
اما به دلیل اینکه در استخر شنا میزان کلر آب بیشتر از حد معمول هست و بعد از مدتی لوله های فلزی دچار مشکلاتی همچون ترکیدگی نشتی و… به وجود می آمد. و خسارت های زیادی به همراه داشت .
اما در نهایت المان پیش قدم شد و استاندادرد جدیدی تدوین کرد.و شروع به تولید لوله های یو پی وی سی کرد این لوله ها ساختار مشابه به لوله های pvc دارند ومقاومت بالایی در مقابل فشار دارند .
و چون حرکت آب در لوله های یو پی وی سی تحت فشار است مقاومت و زخامت این مدل لوله ها باید به شدت بالا باشد .پیشنهاد میکنم حتما مقاله لوله و اتصالات upvc را مطالعه کنید.
این موارد باعث شد که طی مدت کوتاهی لوله های یو پی وی سی جایگذین لوله های فلزی شوند.

 

 

 

لوله کشی جکوزی

علاوه بر استخر ها ، در سیستم لوله کشی جکوزی نیز از لوله و اتصالات UPVC استفاده می گردد. چرا که تأسیسات مکانیکی در جکوزی ها نیز مانند استخرها و سایر مجموعه های آبی به جهت انتقال آب اجرا می شود و به همین دلیل می بایست تمام استانداردهای بهداشتی و ایمنی را از این لحاظ دارا باشند. درنتیجه می توان گفت یو پی وی سی ، بهترین متریال برای لوله کشی جکوزی و نیز لوله کشی سونا است.

 

 

نخستین لوله کشی UPVC در ایران

همان طور که گفته شد ، در گذشته برای تأسیسات استخری از متریال های دیگر مانند لوله های فلزی ، لوله های گالوانیزه ، لوله های PVC و دیگر متریال ها استفاده می شد. اما حدود 15 سال پیش با ساخت اولین پارک آبی در ایران ، در شهر مشهد ، برای نخستین بار در سیستم لوله کشی استخر و لوله کشی جکوزی از لوله و اتصالات UPVC استفاده شد. چرا که متریال های فلزی استانداردهای بهداشتی لازم را جهت انتقال آب شرب و آب استخر نداشتند و در بین متریال های پلاستیکی موجود نیز هیچ یک به لحاظ سایزبندی برای لوله کشی پارک های آبی مناسب نبوده و دارای ابعاد کوچک بودند. اما لوله های یو پی وی سی هم از لحاظ بهداشتی تمام فاکتورهای لازم برای لوله کشی پارک آبی و استخر را داشتند و هم دارای سایزبندی های بزرگ بوده و از این لحاظ برای پارک های آبی و مجموعه های آبی بزرگ نیز مناسب بودند.

 

 

چند مزیت مهم لوله های یو پی وی سی :

  • تحمل فشار بالا
  • حمل و نقل آسان بر خلاف لوله های فلزی وزن بسیار کمتر نسبت به لوله های فلزی
  • اجرای ساده
 • مقاومت شیمیایی بالا.
علاوه بر این این لوله ها برخلاف لوله های فلزی نیازی به حدیده کردن و یا…. نداشته و نصب انها بسیار ساده است .لوله های یو پی وی سی  اولین بار توسط پارک های آبی در سایز های بالا وارد ایران شدند .
از این لوله ها علاوه بر لوله کشی استخر در صنایع کشاورزی آکواریم های بزرگ و… استفاده می شود همچنین برای هر سیالی که دمای آن زیر ۵۰ درجه سانتی گراد باشد میتواند از لوله یو پی وی سی استفاده کرد.
به دلیل مزایای فراوان لوله upvc توانسته طیف گسترده ای از صنایع .کشاورزی و..را پوشش بدهد .
اتصالات یو پی وی سی عمدتا وارداتی هستند
اما خوشبختانه لوله های یو پی وی سی در کشور عزیزمان تولید می شود.

 

 

لوله کشی استخر خانگی

پس از ورود لوله و اتصالات یو پی وی سی به ایران و به کارگیری آن در پارک های آبی ، در سیستم لوله کشی سایر مجموعه های آبی از جمله استخرهای عمومی بزرگ و کوچک ، استخرهای خصوصی و استخرهای خانگی ، مجموعه های آبی درمانی و بسیاری از مجموعه های آبی تفریحی و غیرتفریحی دیگر نیز از این جنس استفاده شد.

 

لوله UPVC
لوله UPVC

اجرای لوله کشی استخر

در اجرای لوله کشی استخر ، نکات مهمی وجود دارند که باید به آن ها توجه نمود. پیش از هرچیزی باید محل مورد نظر جهت راه اندازی استخر ، توسط طراح ، مجری و سایر مهندسین بررسی شود و پس از آن یک نقشه لوله کشی و تأسیسات مکانیکی متناسب با محل موردنظر و نیز متناسب با تأسیسات ابنیه در نظر گرفته شده برای آن مجموعه ، توسط مهندس طراح ، طراحی شود. سپس با توجه به نقشه و نوع کاربری مجموعه آبی موردنظر ، مناسب ترین متریال به لحاظ جنس و ابعاد برای اجرای لوله کشی استخر انتخاب گردد.