استخر فایبر گلاس

استخر فایبرگلاس 

 در دنیای امروز با پیشرفت صنایع پلاستیکی ، بسیاری از فعالیت ها و ساخت و ساز ها با قالب های پلاستیکی یا ترکیبی با پلاستیک ساخت می شوند . استخر فایبر گلاس یا استخر های پیش ساخته ، استخر هایی هستند که در چندین سال اخیر بسیار بیش از پیش مورد نظر افراد قرار گرفته اند .

استخر فایبر گلاس

استخر فایبرگلاس برای اولین بار حدود 20 سال پیش در کشور های اروپایی ساخته شد و شرکت هایی که مشغول ساخت این سازه بودند ، از همان ابتدا بر این باور بودند که استخر های فایبر گلاس در دنیای صنایع می توانند حرفی برای گفتن داشته باشند و این چنین توانستند در مدت زمان کوتاهی طرفداران بی شماری را در سر تا سر دنیا جذب نمایند و روز به روز بر محبوبیت استخر های فایبر گلاس افزوده می شود .

مزایای استخر های فایبر گلاس :

همانطور که گفته شد استخر های فایبر گلاس در مدت زمان کوتاهی توانستند در سر تا سر دنیا طرافداران زیادی پیدا کند و دیگر از این استخر های نیمه پیش ساخته بعنوان بهترین گزینه یاد می شد و در بسیاری از موارد استخر های فایبر گلاس اولین پیشنهاد هر مجری و سازنده برای تجهیز یک ویلا و یا یک خانه نام برده می شد .

در ادامه به چند نکته در باره ی مزایای استخر های فایبر گلاس می پردازیم .

اجرای آسان :

برای پیمانکاران و مجریان ، استخر های فایبر گلاس از در اجرا تا حد قابل قبولی به نسبت سایر استخر ها آسانی دارند .

استخر های فایبر گلاس در هر طرح و قالبی که سفارش داده شوند ، ساخته می شوند و نصب این استخر ها در هر جایی ، امکان پذیر می باشد .

استخر فایبرگلاس دیگر نیاز به هیچ گونه بتن ریزی چه در کف و چه در دیواره های استخر ندارد و همین عامل باعث می شود تا آرماتور بندی و استفاده از آهن آلات به حداقل برسد .

این عامل علاوه بر آن که کار اجرا را تا حد زیادی آسان تر از همیشه می کند ، در خرید آهن آلات و بتن نیز صرفه جویی قابل توجهی اتفاق می افتد و هزینه ساخت استخر مجهز را به حداقل می رساند .

استخر های فایبر گلاس

ایجاد طرح دلخواه در کف و بدنه :

برای این که یک استخر فایبرگلاس داشته باشیم ، نیاز است تا یک طرح از منطقه ای که قرار است استخر بسازیم در اختیار شرکت ها و متولیان سازنده این نوع استخر ها قرار بدهیم .

این طرح هیچ گونه محدودیتی ندارد و از کوچکترین تا بزرگترین و از پیچیده ترین اشکال هندسی تا ساده ترین اشکال هندسی می توانند در این نوع استخر ها ، طراحی شوند که این ویژگی باعث می شود تا دست سازندگان و سفارش دهنده باز باشد و به راحتی در حجم های بزرگ و کوچک استخر خود را اجرا نمایند .

اما در استخر های بتنی بیشتر از اشکال هندسی مرسوم مثل مستطیل و مربع و دایره و …. طراحی صورت می گیرد .

صرفه جویی در مصالح بنایی :

استخر فایبر گلاس در کف و بدنه خود از همان متریالی که بویسیله آن ساخته شده است یعنی فایبر گلاس بهره می برند .

این بهره گیری از فایبر گلاس به معنی آن است که در استخر های پیش ساخته فایبر گلاس ، دیگر نیازی به سرامیک و کاشی و در مرحله بعد استاد کاری که قرار است این مصالح بنایی را نصب کنند ، نداریم.

مقاومت بالای استخر فایبرگلاس در برابر تغییرات جوی :

در استخر های سیمانی و بتنی بعد از مدتی به علت تغییرات آب و هوایی و یا دلایل دیگر ، کاشی و سرامیک ها ترک بر می دارند و رفته رفته می شکند و بار دیگر شخص استفاده کننده باید کار تعویض کاشی و سرامیک ها را انجام بدهد .

اما استخر فایبر گلاس تغییرات دمایی بین -50 درجه سانتی گراد و +50 درجه سانتی گراد ، مقاومت نمایند و بدون هیچ گونه ترک خوردگی و شکستگی در متریال خود .

صرفه جویی در زمان :

اجرای استخر های معمولی مثل استخر های بتنی به زمانی در حدود 70 روز احتیاج دارد . این زمان به منظور قالب بندی ، بتن ریزی ، خشک شدن بتن و فعالیت های بنایی و … در نظر گرفته می شود .

مدت زمانی که برای اجرای استخر ها صرف می شود ، بسیار بیشتر از استخر های پیش ساخته مثل استخر های فایبر گلاس می باشد .

درباره مدت زمان اجرای استخر فایبر گلاس از زمان سفارش طرح به یک شرکت پیمانکاری ، حدود 5 روز تا حداکثر یک هفته زمان لازم است تا این استخر های در محیط نصب و اجرا شوند .

جابجایی استخر های فایبر گلاس :

استخر های فایبر گلاس به دو سبک متفاوت اجرا و نصب می شود که به شرح زیر می باشند :

استخر های تو کار :

استخر های توکار ، استخر هایی هستند که برای نصب آنان ابتدا باید زمین به شکل استخر طراحی شده حفاری بشود و بعد از حفاری ، استخر در جایگاه خود قرار بگیرد و  بعد دور استخر بوسیله خاک پوشانیده می شود و استخر با محیط چفت خواهد شد .

استخر توکار

استخر های رو کار :

استخر های روکار دیگر نیاز به این که زمین را حفاری کنند ، ندارند و بعد از اینکه طرح استخر مورد نظر به سازنده و شرکت های پیمانکاری استخر های فایبر گلاس داده شد ، استخر بر روی سطح زمین نصب می شود .

استخر های رو کار قابلیت این را دارند که به راحتی در مکان های مختلف نصب شوند و همین عامل باعث می شود تا بر جذابیت های این مدل استخر ها افزوده بشود .

مقاومت استخر فایبر گلاس در برابر کلر

برای اینکه استخر ها ضد عفونی و گند زدایی بشوند ، از محلول ها و ترکیبات شیمایی مثل کلر ها و سایر مولکول هایی که گاها یون های خورنده دارند ، استفاده می شود .

این یون های خورنده می توانند در مدت زمان کوتاه بر روی اجزا و مصالح بنایی واکنش انجام بدهند و موجب تخریب و از بین رفتگی این استخر ها بشوند .

اما در استخر فایبر گلاس که از مصالح استفاده نمی شود میتوانند عملکرد بهتر و با دوام تری از خود نمایش بدهند .

عمر مفید استخر های فایبر گلاس

در کاربری های عادی و معمولی از استخر فایبر گلاس نتایج نشان می دهند که می تواند تا 25 سال عمر مفید از خود نمایش بدهند .

استخر های بتنی ممکن است عمر مفید بیشتری داشته باشند ولی این نوع از استخر ها به خصوص در مصالح بنایی نیازمند مراقبت و کنترل بیشتری هستند و همچین هزینه نگهداری از این استخر ها به مراتب بیشتر از استخر های پیش ساخته و استخر فایبرگلاس می باشد .

قیمت استخر فایبرگلاس

قیمت استخر فایبرگلاس امسال توسط شرکت های معروف پیمانکاری چیزی بین هفت میلیون تا 20 میلیون تومان می باشد که البته بسته به این که کار چه مقدار متریال و فایبر گلاس نیاز دارد ، متغییر می باشد اما در طرح های معمولی رایج هزینه ساخت چیزی در همین حدود می باشد .

یکی از دیگر ویژگی های مثبت استخر فایبرگلاس هزینه ی پایین نسبت به استخر بتنی، می باشد .

با قیمت مصالح امروز برای ساخت یک استخر بتنی معمولی بعنوان استخر شخصی در محیط ویلا ها و یا خانه ها باید چیزی در حدود 100 میلیون تومان هزینه پرداخت کرد که به نسبت قیمت استخر فایبرگلاس هزینه بسیار بیشتری ، باید پرداخت نمود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *